Димитров учествуваше 24.Министерски совет на ОБСЕ во Виена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров учествуваше на 24. Министерски совет на ОБСЕ, кој денеска и утре се одржува во Виена.
Од МНР соопштија дека на Министерскиот совет се дискутирало за активностите на ОБСЕ, актуелните предизвици со кои се соочува ОБСЕ регионот, како и за модалитетите за поефикасно справување со овие предизвици.

- Како држави учеснички на ОБСЕ имаме одговорност да направиме повеќе напори со цел да го направиме ОБСЕ поефикасно при справување со предизвиците. Истовремено, треба да соработуваме и да ја имаме пред нас во вид повисoката цел. Но, пред сè, како што и Македонија научи на потешкиот начин, преку сопствената неодамнешна политичка криза, не смее да има поинаква алтернатива на нашите заеднички вредности: заштита на човековите права, основните слободи и демократските норми, економска слобода и одговорност. Вредности кои се од бенефит и за македонската демократија, како и за патот кон кој сме цврсто посветени – европска и евро-атлантска интеграција, рече Димитров во обраќањето.

На маргините на состанокот, МНР Димитров имал повеќе билатерални средби и куси видувања со претставници на ОБСЕ, како и со свои колеги и останати шефови на делегации.

На средбата со новоизбраниот МНР на Кралството Холандија, Халбе Зајлстра биле разменети мислења околу реформските преземања на македонската Влада и очекувањата во поглед на европските и евро-атлантските аспирации на Македонија.

За време на средбата со МНРЕИ на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ соговорниците размениле идеи за конкретни чекори во насока на зацврстување на регионалната соработка.

Димитров се сретнал и со казахстанскиот колега Каират Абдрахманов, со кого размениле видувања околу можностите за развивање на билатералната соработка, особено во економската сфера.

На средбата на Димитров со државниот министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Сер Алан Данкан, биле разменети мислења за актуелните случувања во двете земји, како и за поддршката од Велика Британија за реформската агенда на Македонија и нејзиониот напредок кон НАТО и ЕУ.

За време на средбата со ЗМНР на Кралството Шпанија и шеф на шпанската делегација, Илдефонсо Кастро Лопез, покрај за билатерланите односи меѓу двете земји станало збор и преземањата и очекувањата на Република Македонија во однос на приклучување на европското семејство.

МНР Димитров го информирал новоименуваниот ЗМНР на Кралството Норвешка и шеф на норвешката делегација, Аудун Халворсен за последните чекори на Република Македонија во насока на евро-атлантско интегрирање на земјата, а беа разменети мислења и за билатералната соработка.

Воедно министерот Димитров учествувал и на панел организиран и воден од страна на генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, посветен на улогата, перцепцијата и иднината на теренските операции на ОБСЕ, на кој беа претставени две успешни приказни – македонската и молдавската. Министерот Димитров во своето обраќање на панелот нагласил дека треба да се ослободиме од стигмата и поврзувањето на присуството на ОБСЕ мисија во земјата со кризи и потешкотии, и наместо тоа да се фокусираме на позитивните можности за соработка преку релевантни проекти од помош за земјата.

Панелот предизвикал висок интерес и посетеност, а воедно понуди и можност за отворена дисксуија со присутните. /МИА

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер