Стинг и Боно ќе го воведат Колосеумот во новата ера

Новата директорка на Колосеумот во Рим , Алфонсина Русо , на удар на јавноста .

Дрвениот под на Колосеумот повторно ќе стане сцена , a песокот кој пред две илјади години бил натопен со крв , ќе го прекријат љубителите на Стинг и на Боно од У2 . Токму овие музичари ќе го отворат Колосеумот за обичната публика и за рок концерти . Ќе бидат поставени и посебни светлосни и звучни ефекти .

,, Сакам Колосеумот да си ја врати својата оригинална функција , да биде место посетувано од обичните луѓе , место каде Римјаните ќе гледаат спектакли , да се шетаат низ него како што тоа се правело во времето на императорите . Би било извонредно Стинг и Боно да имаат концерт . Сакам место што е живо , енергично , а не само музеј што го посетуваат туристите еднаш во животот “ , изјави новата директорка за Италијанските медиуми.

И претходно , но само во одредени прилики имало концерти на Колосеумот . Последниот се одржа во септември , кога во хуманитарни цели настапија оперскиот пејач Андреја Бочели, Елтон Џон и Стивен Тајлер од Аеросмит . Претходно , во 2003 настапил Пол Макартни пред само 400 фанови на хуманитарен настан .

Годишно Римскито Колосеум го посетуваат по 6 милиони туристи

Неодамна со донација од италијанската компанија за чевли ,,Tod’s” од 25 милиони евра беше изчистена надворешноста на објектот . 

Народен собир посветен на Св. маченица Недела

Во скопското село Горна Матка во манастирскиот комплекс Свети Спас и Марков град, односно Света Недела, денеска ќе се одржи Народен собир посветен на оваа маченица.

Церемонија ќе почне во 9 часот со света литургија во остатоците на еднокорабната црква Св.Недела, која потоа ќе продолжи во комплексот Свети Спас. Кумот и Црковниот одбор на Свети спас за одбележувањето на утрешниот верски празник обезбедија соодветна програма и ручек за гостите.

Црквата Света Недела во Горна Матка е мала, еднокорабна, куполна црква за што сведочат остатоците од сводовите на некогашната купола. Анализата направена на фреските и самата архитектура потврдуваат дека црквата датира од периодот меѓу 1350 и 1360 година.

Изградена е од кршен камен, делкан локален камен — варовник и керамички материјал. Според остатоци од камени сводови, може да се заклучи дека куполата се наоѓала над олтарниот дел, при што црквата имала речиси ист или сличен изглед како блиските цркви Св.Никола и Св.Андреја. На дел од ѕидините во внатрешната страна сè уште стои дел од фрескоживописот на црквата. Врз ѕидовите однатре се забележуваат скромни останки на фреско декорација со неколку светители во олтарниот дел, како и фигурата на Св.Недела која и денес може да се забележи на јужниот ѕид.  /МИА

Казахстански олимпиец убиен при обид за грабеж

Казахстанскиот олимпиец, Денис Тен, кој на зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година го освои бронзениот медал во уметничко лизгање, денеска бил убиен при обид за грабеж во Алмати.

Како што соопштија локалните власти, 25-годишниот Тен неколкупати бил избоден додека се обидувал да спречи две лица, кои краделе делови од неговиот автомобил.   

Тој бил пренесен во болница со неколку убодни рани во пределот на слабината, но по неколку часа им подлегнал на повредите.

Освен бронзениот медел од Сочи, Тен го освои среброто на Светското првeнство во уметничко лизгање во 2013 година во Лондон, како и бронзен медал од Мундијалот во 2015 година во Шангај.

Фото: Бритни во садо-мазо корсет на сцената, имаше проблеми со градникот !!

Поранешната тинејџерска музичка ѕвезда танцуваше на сцената во садо-мазо корсет, за публиката гледаше во нејзината гола града.

Светските медиуми  пишуваат за концертот во Мериленд на музичката ѕвезда Бритни Спирс, откако на Ју Тјуб се појави видео на кое јасно се гледа како Бритни повеќе од две минути џуска и танцува  на сцената со голи гради.

Бритни на концертот се појави во прилично провокативен корсет, креација на дизајнерот Марк Морант, кој повеќе откриваше отколку што покриваше. 36 годишната Бритни без разлика на тоа што на себе имаше само неколку ленти  танцуваше во ритамот на музиката, не забележа дека при енергичниот танц на својот сингл „ Do Somethin'", немирните гради излегле од тесниот концерт, што секако веднаш беше забележано од бројната публика.

Кога Бритни забележа дека нејзината брадавица е гола и непокриена веќе беше доцна. Сликите се веќе на социјалните мрежи.

притисни ентер