Македонска вечер во Белград во организација на Здружението за српско-македонско пријателство „Шар Планина“

Над 600 Македонци во Србија со македонска вечер во престижниот Офицерски дом во центарот на Белград го одбележаа дваесетгодишниот јубилеј од постоењето на Здружението за српско-македонско пријателство „Шар Планина“.
Покрај 37 македонски здруженија, „Шар Планина“ е прво и најстаро здружение на македонците во Србија, чија основна цел му е зближување на српскиот и македонскиот народ и негување на традицијата и културата на двете држави.

- Првите чекори по распадот на Југославија на здружување на Македонците во Србија и афирмација на Македонија потекнуваат од ова здружение, изјави претседателот на здружението штипјанката Лила Баток Ражњатовиќ.

Прв претседател на здружението во 1997 година бил Зафир Хаџиманов, сега почесен амбасадор на културата, потоа пријателите на Македонија, Зоран Правуловиќ и проф. д-р. Синиша Зариќ, како и Љупчо Видевски.

Здружението прво се викаше југословенско-македонско, а од пред неколку години е српско-македонско, чија основна цел е гаењето на братски и пријателски односи меѓу двата народи.

- Традиционално секоја година одржуваме македонска Вечер, на која покрај оркестри од Македонија настапува и дуетот Селимова-Желчевски - конзулите на македонската музика во Србија, изјави претседателот на здружението Лила Баток Ражњатовиќ.

Над 600 гости, Македонци и Срби - пријатели на Македонија, преставници на македонската Амбасада и на бизнис заедницата во Србија, со македонскиот мелос на етно групата Актива бенд од Македонска Каменица го прославија дваесетгодишниот јубилеј од постоењето на Здружението. А како изненадување, познатиот сопственик на пекарата Трпковиќ во Белград организираше кабаре престава од мјузикли во изведба на престижниот Теразије театар. /МИА

САД: Се преврти брод, има жртви

Најмалку 11 луѓе денеска го изгубија животот кога брод со 31 лице се преврти и потона во езерото недалеку од градот Бренсон, во американската држава Мисури.

До превртувањето дошло поради силната бура, а на бродот имало и деца, изјавила официјалните лица, а пренела агенцијата „Ројтерс“.

Седум лица се згрижени во болница после несреќата на вештачкото езеро Тејбл рок.

Нуркачите и понатаму трагаат за можни жртви.

Приведени 12 странски државјанки во локал во Желино

При контрола во угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово - Скопје, во село Желино ноќеска полицијата привела 12 странски државјанки.

Како што е наведено во полицискиот билтен, ноќеска во периодот од 23:00 до 02:30 часот полициски службеници од СВР Тетово извршиле контрола во Угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово - Скопје, поточно во село Желино, сопственост на З.С. од село Желино.

Во објектот биле затекнати 12 лица-странски државјанки, од кои 11 лица од Албанија и едно од Косово кои биле приведени во Полициска станица Тетово за понатамошна постапка. /МИА

ИК на ВМРО-ДПМНЕ бара техничка влада по пржинскиот модел пред секои избори

Реализирање на веќе договорените концепти за финансирање на партиите и формирање техничка влада по пржинскиот модел пред секои избори се ставовите на кои останува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Ова беше потврдено на синоќешниот состанок на Извршен комитет на партијата, на кој се анализираше актуелната политичка ситуација и прашањата што се дел од меѓупартиските разговори со власта на претседателско ниво.

„Само на овој начин избирачите ќе имаат гаранција дека власта нема да го злоупотреби нивниот глас, односно дека опозицијата ќе има можност соодветно да дејствува при сите обиди за можен фалсификат и нема да се дозволи повторување на локалните избори. Обидите на Зоран Заев да ја манипулира јавноста со измислени образложенија дека некој бара амнестија за некаков криминал беа оценети како несериозни“, се вели во соопштението на партијата.

Во врска со формулацијата на референдумското прашање ИК на ВМРО-ДПМНЕ смета дека за да се согледа јасно волјата на граѓаните мора да се почитува законот што предвидува недвосмислени прашања.

ИК му даде целосна и недвосмислена поддршка на партискиот лидер Христијан Мицкоски да ги застапува ставовите на партијата во натамошниот тек на лидерската средба.

„Македонските граѓани заслужуваат власт која вистински ќе се води по европските принципи за почитување на Уставот и законите, особено за важни прашања поврзани со носење на одлуки за иднината на државата како што се македонските интеграции во Европската унија и НАТО“, се наведува во соопштението. /МИА

притисни ентер