Скршена вилица и наполнет пиштол: Братот на Меси уапсен во чамец полн со крв (фото)

Матијас Меси (35) брат на прославениот фудбалер на Барселона, Лионел Меси, уапсен е кога во неговиот чамец биле пронајдени траги од крв и пиштол.
Постариот брат на Меси, Матијас, наводно на полицијата и рекол дека се исекол, но сепак немал дозвола за поседување на пиштол. После апсењето е пренесен во болница поради скршена вилица и други повреди, кои тврди дека ги добил во несреќа на вода, пренесува „Дејли Меил“.

Како што изјавил, се повредил кога со чамецот удрил во песочен брег додека возел долж реката Панама.

Меѓутоа, полицијата пронашла и пиштол на кој имало “многу крв“, изјавил обвинителот и наредил негово апсење.

Локалните медиуми пишуваат дека би можел да добие затворска казна од шест месеци доколку биде прогласен за виновен.

Оваа не е прв пат Матијас да се соочува со законот поради носење на оружје. Претходно беше поврзуван со криминалци, а во 2015 година помина 16 часа во затвор кога полиција пронајде пиштол во неговиот автомобил. Уапсен е и во 2008 година бидејќи наводно носел репетиран пиштол на појасот.

Неговиот адвокат, Игнасио Карбоне, изјави дека семејството на Меси ги оспорува тврдењата на полицијата за пронајдениот пиштол во чамецот. Меѓутоа, обвинителот Хозе Луис Катерина за медиумите изјави дека пиштолот не бил подметнат на бродот на братот на ѕвездата на Барселона.Полициската истрага утврдила дека “пиштлот бил спремен за пукање“ и имаш шест куршуми во шаржерот.

Матијас исто така има во досието и обвинение за напад на полиција, а претходно му било наложено да се тргне од алкохолот. Во текот на 2016 година се појавуваше на фотографии со криминалци кои и се добро познати на полицијата. Во април 2011 година преживеа обид за атентат кога било пукано врз него додека јавал коњ.

И другиот брат на Меси, Родриго обвинет е за поседување на пиштол, како и за напад на велосипедист во Шпанија кој го обвинил “дека возел премногу блиску до неговиот автомобил“.


Одбележувањето на денот на децата бегалци се претвори во скандал

Татковината – копнеж на прогонетите. Со таков слоган се одбележа 5тата светска средба на децата бегалци од Егејска Македонија.

Со говори, музика и песни се сеќаваа на минатото.

Сепак последните политички случувања во земјава не останаа незабележани на средбата.

Владината претставничка Цветанка Ласкова наместо  говор за децата бегалци од Егејска Македонија, го искористи моментот да го промовира договорот меѓу Македонија и Грција.

На дел од присутните не им се слушаше, го свртеа грбот и раволтирано ја напуштија салата.

Откако завшри владиниот говор на Ласкова, тие се вратија во салата да се видат со пријателите од детството.

Советничката на премиерот Заев - во своја одбрана.

- Јас сум посебен советник на премиерот Зоран Заев и нормално дека ќе одржам таков говор. Зборував за нашите стремежи, зборував за договорот со Р. Грција, зборував за нашето членство во ЕУ и НАТО. И тоа се тие работи за кои што треба да проговориме јавно. На некои луѓе не им одговараат такви говори и разговори но тоа е наша вистина и тоа е што ќе не води во светла иднина. Луѓето и кои што не сакаат тоа да го слушаат јас денеска се обратив и до нив. Следува референдум и секој по свое мислење ќе си го каже својот одговор, дали за во ЕУ и НАТО или не.  Цветанка Ласкова, посебен советник за култура.

Премиерот Заев не се одѕва на поканата, поради неговата агенда. Но на децата бегалци им се обрати преку писмo.

Според историски записи околу 28 илјади деца за време на Граѓанската војна во Грција , пролетта 1948-та година, биле одвоени од своите мајки и однесени во тогашните социјалистички држави.

Мојот Бог се вика Доналд Трамп:Индиец секаде носи фотографија од американскиот претседател,а му направил и црква!(видео)

Еден фармер од  Индија предизвика зачуденост ширум светот поради тоа што како Бог го почитува - Доналд Трамп.

Мажот  по име Буса Кришна вели дека уште пред три години почувствувал дека „Трамп е нешто посебно“.Особено му се допаднала неговата кампања во која ветил дека „повторно ќе ја направи голема Америка“.

Иако членовите на семејството и пријателите го советувале да побара стручна помош, поради тоа што мислат дека нивниот син Буса побудалел, фармерот тврди дека нема намера да се откаже од богот Доналд Трамп.

Фармерот толку се внесол во „новата религија“ што направил и мало светилиште односно храм на Доналд Трамп, а за да ја покаже својата предаденост, поставил и Фејсбук страна на која објавува фотографии и снимки од неговите верски ритуали.

Каде и да оди, Буса Кришна со себе носи и фотографија од американскиот претседател, а вели дека на Трамп му се моли секој ден, пренесува „Њусвик“.

Дали вака изгледа пеколот?! Камерата забележала досега невиден ветер кој го нарекле огнено торнадо!(видео)

Една двојка во Америка со камера снимиле глетка која личи на оние од холивудските филмови за крајот на светот.

Имено, Крис и Ана Меки од Аризона, возејќи се покрај реката Колоради во калифорнискиот град Блит, снимиле огнено торнадо.

Тоа е  невообичаен феномен кој настанал кога синиот ветер ја однел огнената стихија до работ на реката. Се создал неверојатен виор на огин, ветер и вода, кој досегнал дури 7,6 километри висина.

Причините за овој  пожар се уште се истражуваат, но медиумите јавуваат дека огинот уништил површина од вкупно 924 хектари.

притисни ентер