Богојески: По изборите на Груевски му беше даден рок од триесет дена да си даде оставка

Петар Богојески од републичкиот штаб за реформи и демократизација на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното издание на „Само Вистина“ посочи дека на Груевски му бил даден рок од триесет дена да ја преземе вината за изборниот пораз, да си даде оставка и да организира конгрес.
- Ние му го дадовме тој рок како разумна рамка за да има време да се подготви на таквиот чекор,  рече Богојески кој нагласи дека најважно од се е да се конципира прво нов статут на партијата кој нема да му дава неограничени права на идниот партиски лидер кој би можело да се бира два пати последователно со мандат од по четири години.

Богојески не ја исклучува можноста вонредниот конгрес за кој денеска во интервју најави Груевски, да е конгрес на кој би бил избран некој близок соработник на Груевски на кого, тој би му бил сенка, а како можна таква личност, Богојески го наведе актуелниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски. Но, сепак наведе, дека одлуката за конгресот ја градат партиските тела во кои има приврзаници на идејата и предлогот на реформаторите за одржување на еден слободен, демократски и обединителен конгрес. Идниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Богојески го гледа од редовите на партијата но, децидно не прецизира дали тој би бил од редовите на реформаторите.

Александар Пандов кој е член на ВМРО-ДПМНЕ но не активен, инаку поддржувач на политиките на актуелното раководство, рече дека се повеќе очекува целата оваа ситуација да резултура со организирање два конгреса, веројатно мислејќи на неможноста да се изгради единство во партијата. Тој рече дека не би прифатил да е член на партија или од повисоките партиски структури доколку со нив раководи крилото на реформаторите.  Богојески на Пандов му рече дека се што тој прогнозирал од летото наваму не се остварило а дека се што прогнозирале реформаторите, се остварило.

Погледнете ја целата дебата „Само Вистина“


Деветмина штитеници загинаа во пожар во поправен дом (ВИДЕО)

Најмалку девет лица , меѓу кои и деца загинаа во пожар во привремениот поправен дом за малолетници во бразилскиот град Џојана.

Во пожарот има и десетина повредени . Пожарникарите ги поребаруваат просториите во потрага по повредени или загинати . Од центарот за малолетници нема потврда дали е тоа конечниот број и која е причината за избувнувањето на пожарот утрово околу 9 часот по локално време.

Не е познато ниту колку штитеници имало во центарот , кој се користи за времено сместување на малолетници додека е во тек судската постапка за нив или нивните блиски.

Словенија се врти кон десно – Јанша фаворит на изборите

Поранешниот премиер на Словенија е најголем фаворит на изборите што ќе се одржат на 3 јуни.

Според последните три анкети на десетина дена пред изборите , Словенската демократска партија е фаворит , а според некои дури и убедливо. Јанша за директен противник го има Лука Месец , роден 1987 година , кој е лидер на Левицата. Јанез Јанша , кој во времето кога Месец се родил , бил војник во ЈНА со него се пресметува на твитер. Тој го исмеа доаѓањето на ТВ дуел на Месец со Мерцедес споредувајќи го со ,,неговиот идол Тито , кој имаше 72 Мерцедеси”. Ваквата директна реторика очигледно е добро примена кај Словенците , кои не му замеруваат на Јанша ниту вртењето кон Унгарскиот модел на Виктор Орбан, пишуваат словенечките медиуми.

Тој деновиве му беше гостин на два предизборни митинзи. Второ и трето место на анкетата ги заземаат Социјалдемократите на Дејан Жидан , како и Листа на Марјан Шарц, новооснована партија , која што кон крајот на минатата година дури водеше на анкетите.

Позитивна Словенија на Зоран Јанковиќ потпиша договор за заеднички настап на изборите со Партијата на пензионерите, Десус на Карл Ерјавец , со кого ќе треба да го спречат повторното доаѓање на Јанша на власт.

Експлодираше камион полн со парфеми на автопатот Загреб- Белград (ВИДЕО)

Силна експлозија одекна на автопатот Загреб- Белград во близина на Пеќинци.

Камион со приколка полн со парфеми целосно изгоре во експлозијата на автопатот во правец кон Белград. За среќа возачот на време избегал и е неповрерден. Сообраќајот неколку часа беше во прекин и се формираа километарки колони возила.

Според очевидците , по првата силна експлозија имало и неколку послаби. Не е позната причината за запалувањето на камионот , кој целосно изгоре.

притисни ентер