Тестот за бременост бил позитивен, но во стомакот на оваа девојка не растело бебе, туку нешто застрашувачко

Лорин Ноулс од Абердин, Шкотска била пресреќна кога тестот за бременост покажал дека повторно е во гравидна состојба.
Бременоста течела вообичаено се до почетокот на осмата недела, кога на кожата и се појавило силно црвенило. Лекарите ја испратиле на скенер, кој ја открил ужасната вистина: Нејзиното “неродено бебе“ всушност е смртоносна болест. И рекле дека боледува од злокобната моларна бременост или хидатиформна мола, врста на тумор поради која доаѓа до гроздесто здебелување на постелката.

- Туморот растеше во материцата на ист начин како што би растело бебе, ги лачат истите хормони, а тестовите за бременост секојпат беа позитивни. Немаше шанси да помислам дека тоа е рак, но откако почнав да крварам, направив неколку тестови, а снимката покажа дека масата во мојата материца е рак и веднаш започнав со терапија – раскажа Лорин, која денеска живее во Перт, Австралија.

Меѓутоа, туморот постојано се враќал.Еден ден додека го лулала својот син во паркот погледнала во земја и видела крв на сите страни. Итно е префрлена во болница, за потоа да има шест циклуси на високотоксична терапија. За тие недела дека и паднала целата коса. После пет месеци, нејзината состојба продолжила да се влошува, а потоа еден ден осетила силни грчеви во стомакот.- Имав ужасни болки, станав од кревет и заминав во тоалет заедно со инфузијата. Што седнав, почнав да се напнувам. Беше многу болно. Кога помина болката, станав и погледнав во вц шолјата, во која имаше голема црна маса – раскажа Лорин.

- Почувствував огромно олеснување и благодарност што туморот излезе од моето тело.

Туморот со големина на круша ја оштетил нејзината материца и лекарите ја предупредиле дека тешко повторно да затрудни. Само три месеци подоцна останала бремена и ја родила ќеркичката Инди, која денеска има девет месеци.- Цело време стравував дека тоа е повторно моларна бременост и не можев да уживам во неа. Кога за прв пат отидовме на ултразвук и ги видов отчукувањата на срцето на Инди не можев да престанам да плачам од среќа – изјави таа.

Инди е родена пет недели пред терминот со царски рез, но е “целосно совршена“.

- Сакам на сите да им кажам дека никогаш не треба да се губи надеж, дури и кога тоа ви се чини невозможно – изјави таа.

Одбележувањето на денот на децата бегалци се претвори во скандал

Татковината – копнеж на прогонетите. Со таков слоган се одбележа 5тата светска средба на децата бегалци од Егејска Македонија.

Со говори, музика и песни се сеќаваа на минатото.

Сепак последните политички случувања во земјава не останаа незабележани на средбата.

Владината претставничка Цветанка Ласкова наместо  говор за децата бегалци од Егејска Македонија, го искористи моментот да го промовира договорот меѓу Македонија и Грција.

На дел од присутните не им се слушаше, го свртеа грбот и раволтирано ја напуштија салата.

Откако завшри владиниот говор на Ласкова, тие се вратија во салата да се видат со пријателите од детството.

Советничката на премиерот Заев - во своја одбрана.

- Јас сум посебен советник на премиерот Зоран Заев и нормално дека ќе одржам таков говор. Зборував за нашите стремежи, зборував за договорот со Р. Грција, зборував за нашето членство во ЕУ и НАТО. И тоа се тие работи за кои што треба да проговориме јавно. На некои луѓе не им одговараат такви говори и разговори но тоа е наша вистина и тоа е што ќе не води во светла иднина. Луѓето и кои што не сакаат тоа да го слушаат јас денеска се обратив и до нив. Следува референдум и секој по свое мислење ќе си го каже својот одговор, дали за во ЕУ и НАТО или не.  Цветанка Ласкова, посебен советник за култура.

Премиерот Заев не се одѕва на поканата, поради неговата агенда. Но на децата бегалци им се обрати преку писмo.

Според историски записи околу 28 илјади деца за време на Граѓанската војна во Грција , пролетта 1948-та година, биле одвоени од своите мајки и однесени во тогашните социјалистички држави.

Мојот Бог се вика Доналд Трамп:Индиец секаде носи фотографија од американскиот претседател,а му направил и црква!(видео)

Еден фармер од  Индија предизвика зачуденост ширум светот поради тоа што како Бог го почитува - Доналд Трамп.

Мажот  по име Буса Кришна вели дека уште пред три години почувствувал дека „Трамп е нешто посебно“.Особено му се допаднала неговата кампања во која ветил дека „повторно ќе ја направи голема Америка“.

Иако членовите на семејството и пријателите го советувале да побара стручна помош, поради тоа што мислат дека нивниот син Буса побудалел, фармерот тврди дека нема намера да се откаже од богот Доналд Трамп.

Фармерот толку се внесол во „новата религија“ што направил и мало светилиште односно храм на Доналд Трамп, а за да ја покаже својата предаденост, поставил и Фејсбук страна на која објавува фотографии и снимки од неговите верски ритуали.

Каде и да оди, Буса Кришна со себе носи и фотографија од американскиот претседател, а вели дека на Трамп му се моли секој ден, пренесува „Њусвик“.

Дали вака изгледа пеколот?! Камерата забележала досега невиден ветер кој го нарекле огнено торнадо!(видео)

Една двојка во Америка со камера снимиле глетка која личи на оние од холивудските филмови за крајот на светот.

Имено, Крис и Ана Меки од Аризона, возејќи се покрај реката Колоради во калифорнискиот град Блит, снимиле огнено торнадо.

Тоа е  невообичаен феномен кој настанал кога синиот ветер ја однел огнената стихија до работ на реката. Се создал неверојатен виор на огин, ветер и вода, кој досегнал дури 7,6 километри висина.

Причините за овој  пожар се уште се истражуваат, но медиумите јавуваат дека огинот уништил површина од вкупно 924 хектари.

притисни ентер