Кој е всушност принцот Хари, помладиот син на Чарлс и принцезата Дијана?

Ден откако принцот Хари ја објави свршувачката со американската актерка Меган Маркл, нивната приказна е меѓу водечките теми во Велика Британија и во светот.
И додека настанот во кралското семејство ветува дека ќе биде исклучително раскошен, се појавија коментари околу екстравагантниот потег на Хари, кој ги поткопува позициите на круната.

За разлика од својот брат Вилијам, кој за многумина го претставува модел за подражување, Хари има има доста бујна историја на пороци за време на младоста. Уште како тинејџер се појавува на насловните страници на печатот поради употребата на алкохол и марихуана.

За да го внесе во вистинскиот пат, неговиот татко принцот Чарлс му покажува како изгледа да се биде во центар за одвикување. Принцот Хари само што се смести трајно во срцата на Британците кога избувна уште еден скандал.

Во јануари 2005 во печатот се појавуваат негови слики во нацистичка униформа. Хари дури јавно се извини за несоодветната шега.

Од тоа време датира и неговиот однос со Челзи Дејви, обележана од секвенци на разделби и смирувања.

Во 2010 двајцата се разделуваат по 6 години врска, а Хари изгледа подготвен целосно да ужива во животот.

Принцот често се забавува кога не е на работа, и се среќава со личности од шоу-бизнисот и спортот.

По некое затишје, далеку од скандалите, во текот на летото на 2012 во “Сан” беа објавени голи фотографии на Хари од забава во Лос Анџелес.

На почетокот на 2013 младиот принц изгледа повторно вљубен – овој пат во 24-годишната аристократка Кресида Бонас.

Таа сепак и така и не можеше да го скроти Хари.

И за да остане верен на својот карактер, тој повторно ги наруши непишаните правила и избра свршеница, која е католик.

Одбележувањето на денот на децата бегалци се претвори во скандал

Татковината – копнеж на прогонетите. Со таков слоган се одбележа 5тата светска средба на децата бегалци од Егејска Македонија.

Со говори, музика и песни се сеќаваа на минатото.

Сепак последните политички случувања во земјава не останаа незабележани на средбата.

Владината претставничка Цветанка Ласкова наместо  говор за децата бегалци од Егејска Македонија, го искористи моментот да го промовира договорот меѓу Македонија и Грција.

На дел од присутните не им се слушаше, го свртеа грбот и раволтирано ја напуштија салата.

Откако завшри владиниот говор на Ласкова, тие се вратија во салата да се видат со пријателите од детството.

Советничката на премиерот Заев - во своја одбрана.

- Јас сум посебен советник на премиерот Зоран Заев и нормално дека ќе одржам таков говор. Зборував за нашите стремежи, зборував за договорот со Р. Грција, зборував за нашето членство во ЕУ и НАТО. И тоа се тие работи за кои што треба да проговориме јавно. На некои луѓе не им одговараат такви говори и разговори но тоа е наша вистина и тоа е што ќе не води во светла иднина. Луѓето и кои што не сакаат тоа да го слушаат јас денеска се обратив и до нив. Следува референдум и секој по свое мислење ќе си го каже својот одговор, дали за во ЕУ и НАТО или не.  Цветанка Ласкова, посебен советник за култура.

Премиерот Заев не се одѕва на поканата, поради неговата агенда. Но на децата бегалци им се обрати преку писмo.

Според историски записи околу 28 илјади деца за време на Граѓанската војна во Грција , пролетта 1948-та година, биле одвоени од своите мајки и однесени во тогашните социјалистички држави.

Мојот Бог се вика Доналд Трамп:Индиец секаде носи фотографија од американскиот претседател,а му направил и црква!(видео)

Еден фармер од  Индија предизвика зачуденост ширум светот поради тоа што како Бог го почитува - Доналд Трамп.

Мажот  по име Буса Кришна вели дека уште пред три години почувствувал дека „Трамп е нешто посебно“.Особено му се допаднала неговата кампања во која ветил дека „повторно ќе ја направи голема Америка“.

Иако членовите на семејството и пријателите го советувале да побара стручна помош, поради тоа што мислат дека нивниот син Буса побудалел, фармерот тврди дека нема намера да се откаже од богот Доналд Трамп.

Фармерот толку се внесол во „новата религија“ што направил и мало светилиште односно храм на Доналд Трамп, а за да ја покаже својата предаденост, поставил и Фејсбук страна на која објавува фотографии и снимки од неговите верски ритуали.

Каде и да оди, Буса Кришна со себе носи и фотографија од американскиот претседател, а вели дека на Трамп му се моли секој ден, пренесува „Њусвик“.

Дали вака изгледа пеколот?! Камерата забележала досега невиден ветер кој го нарекле огнено торнадо!(видео)

Една двојка во Америка со камера снимиле глетка која личи на оние од холивудските филмови за крајот на светот.

Имено, Крис и Ана Меки од Аризона, возејќи се покрај реката Колоради во калифорнискиот град Блит, снимиле огнено торнадо.

Тоа е  невообичаен феномен кој настанал кога синиот ветер ја однел огнената стихија до работ на реката. Се создал неверојатен виор на огин, ветер и вода, кој досегнал дури 7,6 километри висина.

Причините за овој  пожар се уште се истражуваат, но медиумите јавуваат дека огинот уништил површина од вкупно 924 хектари.

притисни ентер