ИОХН - ЗНМ: Државата да не се меша во работата на медиумите

Во Македонија постои прекумерна регулација на приватните радиодифузни медиуми, државата премногу се меша во креирањето на нивната програма, што негативно се одразува на уредувачката слобода и квалитетот на програмата, но и на финансиската состојба на медиумите.

Ова се заклучоците од Проценката на ефектите од примената на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги врз уредувачката медиумска слобода, кои беа презентира денеска од Институтот за општествени и хуманистички науки (ИОХН) и Здружението на новинари (ЗНМ).
Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани нагласи дека едногласна препорака е дека државата воопшто не треба да се меша во креирањето на програмската шема на приватните медиуми. За програмата, додава тој, одлучуваат пазарот, вкусот на потрошувачите, а не политичарите.
Прашањето за професионалната етика на медиумите треба да се реши со саморегулација, самите новинари и медиумите треба да изнајдат механизам за зголемување на одговорноста на медиумот, а не тоа да биде наметнато од државата со закони.
Катерина Колозова нагласи дека Институтот за општествени и хуманистички науки од 2014 се занимава со темата на заробена држава и анализата на нејзините механизми, а во таа смисла е и анализата на овој Закон.

- Актуелниот Закон е совршен пример на илиберална демократија и нејзиниот главен механизам заробената држава, во која извршната власт до толкав степен ги потчинува законодавната и судската, што е практично е единствената власт. Карактеристично за сите илиберални демократии е дека законите премногу се детализираат, што е случај и во овој Закон, со што фактички е сведен на правилник, вели Колозова.
Тој висок степен на детализираност ја ограничува уредувачката политика и новинарската слобода и предизвикува цензура и автоцензурта, а застапниците на ова законски решение велат дека тие не интервенираат во содржината.

- Не чепкате во содржината, но до тој степен со деталите чепкате во формата што нема начин да не ги инхибирате и преплашите уредниците дека во некој миг нешто ќе згрешат. Уредниците се притиснати да бркаа форма наместо суштина за да не бидат казнети, додава Колозова.
Легес ординарес или материјалните закони, кои уредуваат некоја област во нормални демократии содржат две до три глоби, се друго се решава на суд, а во постоечкиот Закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги имаме најмногу глоби во Европа во споредба со старите европски деморкатии, односи членките на Унијата пред бранот на проширување во 2004 година. Слична како нас во оваа сфера е Хрватска, но и Унгарија.
Највисоки казни се однесуваат токму на програмските стандарди или на членот 92, а најголем број од изречените мерки на регулаторот се однесуваат на овој член, за кој Колозова се надева дека нема да биде дел од измените.
- Законот е тендециозно детализиран за да се збуни граѓанинот, односно субјектот до тој степен што не знаете каде да ја свртите главата, а да не згрешите, намерно се создава правна магла со цел субјектот да се почувствува беспомешен во рацете на бирократскиот авторитарен судија, кој единствено знае дали си згрешил или не, вели Колозова.

Селмани го актуелизира прашањето за измените на Законот, упатувајќи критика дека Владата со членот 61 сака да има монополот на вистината.
- Ако помине овој член власта во иднина ќе ја утврдува вистината во медиумите, она што според нејзиниот вкус ќе биде лага ќе го казнува со пет илјади евра за медиумот и 1.500 евра за одговорното лице. Овој член од законот ќе има застрашувачки ефекти врз слободата на медиумите и слободата на говорот, ќе ја зајакне постојната самоцензура и ќе ја задуши критиката во медиумите, нагласи Селмани.

Во врска со позитивната реакција на министерот Роберт Поповски дека е подготвен да го повлече членот 61, Селмани изрази претпализвост.
- Ако нешто научив во изминатите седум години е дека треба да бидеме претпазливи во однос на ветувањата на политичарите, вели Селмани.
Тој додаде дека ЗНМ се соочува со потешкотии при обидот да ја појасни новата ситуација.

- Се соочуваме со декларативна заложба за слобода на медиумите, од друга страна има тенденции кои не потсетуваат на однесување на претходната власт, што апсолутно не можеме да го прифатиме, рече Селмани.
Заклучок од истражувањето е дека Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги е стручна во работењето и непристрасна, но проблемот е што и е даден погрешен закон.
Проблем е политичкиот дел на работењето на Агенцијата, односно директорот во неа има апсолутна власт.

Брзите рефлекси ја спасиле од сигурна смрт, додека се опуштала покрај базен (ВИДЕО)

Американка која се релаксира покрај базен, читајќи книга на одмор со нејзините два сина, доживеа несреќа што можеше да заврши фатално.

Снимките на жената што избегна дрво што паѓа врз неа, предизвика бројни реакции на социјалните медиуми откако се појави на Виралхог, а многумина се полни со пофалби за нејзините рефлекси.

Видеото е направено на 9 јули во градот Алфарета во американската држава Џорџија, а сцената е снимена од надзорна камера. Дека дрвото било уште поголемо отколку што може да се види на снимката, покажа фотографијата од друг агол.

Српски пејач со корона , избегал од болница, го барала полиција

Српскиот фолк пејач Милан Обрадовиќ, познат како Мики Меќава, избегал од болница, каде што бил хоспитализиран заради инфекција со коронавирус.

Обрадовиќ избегал од болницата Арена во понеделникот попладне, и не носел заштитна опрема.

Пејачот ја известил јавноста за болеста пред три дена. Тој објави видео од болницата и напиша дека е заразен со коронавирус.

"Covid влезе и во мене. Поздрав на сите каде и да сте. Така е, јас сум позитивен. Но, се борам со сите сили да бидам посилен од тоа зло. Благодарам на сите за вашата поддршка. Пазете се, ова зло ќе потрае", напиша тој на Инстаграм.

Денеска пејачот се појави со нова објава на Инстаграм , каде што објаснува дека бил отпуштен од клиниката и дека е во самоизолација , а себеси се нарече одговорен граѓанин.

,, Ovim putem zelim da se obratim javnosti, a povodom mog lecenja od opake bolesti Corona, kao I jucerasnjih naslova u novinama o navodnom bekstvu iz bolnice. Osećam potrebu da se obratim svima koji su bili uz mene, davali mi podršku i uz čiju pomoć sam sada mnogo bolje nego pre dve nedelje kada sam zakoracio na Infektivnu kliniku u Beogradu. Ne bih duzio ponovo o istorijatu moje bolesti, pre svega zelim da iskazem ogromnu zahvalnost doktorima I kompletnom osoblju Infetktivne klinike u Beogradu, na celu sa dr Goranom Stevanovicem , na izuzetnom profesionalizmu, pozrtvovanosti, hrabrosti, posvecenosti I kompetentnosti. Ukratko o jucerasnjem danu: Otpusten sam juce sa Infektivne klinike na kucno lecenje uz odredjenu terapiju. Na moje insistiranje da svratim do Arene da uradim jos neki test preventive radi Dr. Stevanovic mi je rekao: ,, Što se nas tice TI SI ZA NAS IZLECEN , dobio si odredjenu oralnu terapiju a ti radi kako mislis da treba,,. Otisao sam do Arene gde sam uredno primljen i uz konsultaciju sa lekarima Arene shvatam da se na meni nista nece raditi dok ne bude jutarnje vizite a mozda ni tada zbog velike guzve. U Areni su predivni uslovi i kompletan prihvat lako zarazenih bolesnika je fenomenalan. Moram da istaknem nesto sto je na moja pluca jako lose u tom trenutku uticalo !!!. To je prasina iz vojnickih cebadi i kreveta a ja sam jako alergican na prasinu!!! Poceo sam tesko da disem i nos mi se zatvorio. Opet sam se konsultovao sa Doktorima i zakljucio da dalji ostanak u Areni moze po moje zdravlje da bude veoma los u ovom trenutku jer su mi pluca jako osetljiva. Uredno sam se svima javio i otisao kuci sa maskom, vizirom i rulavicama. Samoizolovao sam se!!! Ovo govorim jer sam odgovoran i ozbiljan gradjanin ove drzave, i ne mogu da dozvolim da se tako zbijaju sale u vezi ovako ozbiljne bolesti, i ne bih nikada ugrozio nikoga. Na kraju, necu navoditi imena nikoga vise od doktora posebno, niti, profesora, lekara, med. osoblja i bolničkog osoblja koji su me drzali I negovali kao malo vode na dlanu jer bih nepravedno izostavio nekoga od njih. Oni su heroji I SVAKA IM CAST. Naše zdravstvo ima ogromne kapacitete I velike profesionalce, I snagu prediv

A post shared by Miki Mecava (@mikimecava0306) on

Три американски држави бележат рекорден број на жртви од коронавирусот

Алабама, Флорида и Северна Каролина денеска забележале рекордни смртни случаи од коронавирус, во време кога инфекцијата забрзува низ САД.

Бројот на заразени лица започна да се зголемува пред шест недели, особено во јужните и западните држави како Аризона, Калифорнија, Флорида и Тексас, кои се меѓу првите што ги укинаа рестриктивните мерки наметнати за да се запре ширењето на вирусот.

Инфекцијата забрза минатата недела во 46 од 50 држави на САД, пренесува Ројтерс. Во јули е регистриран рекорден дневен број нови инфекции од 28 држави.

Со 3,3 милиони случаи, Соединетите држави се најпогодената земја на светот во однос на населението, заедно со Перу, и со повеќе од 135 илјади смртни случаи, е на седмото место по смртни случаи во однос на вкупното население.

Флорида вчера пријави 133 смртни случаи, со што вкупниот број достигна 4,5 илјади. Претходниот рекорд е поставен на 9 јули, кога имало 120 смртни случаи. Вчера Алабама има рекордни 40 смртни случаи, а Северна Каролина 35.

Поради зголемениот број заразени и починати, наставниците и професорите од Калифорнија до Висконсин ќе одржуваат предавања преку интернет наместо во училници кога ќе започне новата учебна година за неколку недели.

Претседателот на САД, Доналд Трамп се закани дека нема да ги финансира или ослободува образовните институции кои одбиваат да ги вратат часовите во училниците, од кои повеќето се финансирани на сојузно ниво или од локални даноци.

Кампањата на Трамп пред претседателските избори на 3 ноември , се темели на отворање на училниците и враќањето на родителите на работа , што е клучно за економското закрепнување.

Државата Њујорк планира да ги отвори своите училишта во области каде што бројот на заразени претходните неколку недели е под 5 проценти од оние кои дневно се тестираат.

Таа сојузна држава е една од само четирите каде што минатата недела падна бројот на ново заразени. Градот Њујорк, каде што во голема мерка се почитуваат мерките за социјално растојание и носењето маски, неодамна евидентира ден без жртви за прв пат од март.

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо вчера ги додаде Минесота, Њу Мексико, Охајо и Висконсин на списокот на 22 држави од каде што пристигнатите патници мораат да поминат 14 дена во карантин.

притисни ентер