Неколку бели тартуфи на аукција во Италија продадени за 75.000 евра

Неколку бели тартуфи чија тежина била близу 850 грама, на аукција во регијата Пиемонт, на североистокот на Италија, продадени се за 75.000 евра.
Најмногу понудил бизнисменот од Хонгконг кој преку сателитска врска за тартуфите се натпреварувал со заинтересираните купувачи од Дубаи.

Изабела Џаниколо од Националниот центар за истражување на тартуфи изјави дека акциската цена била “симболична“ и со оглед на тоа дека приходите ќе бидат дадени во хуманитарни цели, не е ја отсликувала вистинската пазарна цена. На цената оваа година влијаела и сушата која го погодила ова подрачје.

„Ситуацијата е малку подобра, но очигледно дека ова нема да биде успешна година бидејќи во продажба нема да бидат големи примероци на тартуфи, иако и овие помалите се исто така многу квалитетни“ – изјавила Џианиколо.

Минатата година килограм тартуфи можеле да се купат за 3000-4000 евра, додека овогодишната цена за еден килограм изнесува 6.000 евра.

Белиот тартуф е најскапата и најквалитетната печурка во светот, а сезоната им трае од септември до крајот на јануари. Во градот Алба во Пиемонт, веќе 20 години традиционално се организира аукциска продажба на овој вид печурка.

Човек нападнал мечок за да го спаси кучето....

„Нашата порака гласи: Апсолутно никогаш немојте тоа да го правите!“ – соопштуваат официјалните лица од канадскиот Национален парк Џаспер.

А “ова“ се однесува на инцидентот од 16 мај, кога човек скокнал врз американска црн мечок во обид да го спаси своето куче, кое искочило од прозорецот на неговиот автомобил и почнало да лае на дивото животно.

Мечокот потоа го нападнал несреќното куче, кое од неговите канџи не успеало да се извлече живо.

Сопственикот кој во обид да го спаси својот миленик, се приближил до мечокот и скокнал врз него во обид да го истера, за среќа, успеал да се извлече жив. Дури поминал и без гребнатинки!

Експертот на Националниот парк за комуникација со дивите животни, Стив Малком објаснува дека сопственикот на кучето има голема среќа и оти го спасило “фиксирањето врз пленот“.

„Мислам дека момчето успеало да го фати мечокот во момент додека се уште во целост не го усмртил кучето. Мечокот бил фокусиран на кучето, па дури потоа размислувал за сопствената одбрана“ – изјави Малком.

Тој наведува дека ова е прв случај на некој да му успее да се спаси од канџите на мечокот на ваков начин.


 

Оваа српска актерка е кума на Цеца Ражнатовиќ, а речиси никој и не знае за тоа (фото)

Овој детаљ многумина не го знаат.

Иако веројатно сте претпоставувале дека кума на Светлана Цеца Ражнатовиќ е некоја колешка од естрадата или некој од светот на политиката, всушност се работи за една српска актерка, пишува порталот Glossy.

Причина за тоа што не ја гледаме во друштво на Цеца или генерално во јавноста е што таа одредено време живеела во Америка, па со сопругот и синот сега се вратила во Србија.

Станува збор за актерката Љубинка Клариќ, која долга низа години е добра пријателка со Цеца, а тоа што ретко кој го знае е дека покрај пријателството ги спојува и кумство.

 

A post shared by Ljubinka Klaric (@ljubinkaklaric) on

Урнебесна фотографија на соблекувала на црногорска плажа ги запали социјалните мрежи (фото)

Со топлите летни денови луѓето едвај чекаат да отпатуваат на море за да се опуштат и одморат.

Македонци традиционално одат во Црна Гора во голем број, а токму една фотографија од Сутморе направила вистински хаос на социјалните мрежи.

Имено, на Фејсбук страната „Подгорички времеплов“ може да се види соблекувална сместена на врв на куп големи камења. На многумина им било смешно што соблекувалната е поставена токму таму, затоа што многумина туристи на плажата воопшто не може да дојдат до неа.

Започнаа да се редат коментари во кои се исмејува ваквата постапка: „Ова само зборува за тоа колкава сила е потребна кога вака  е донесено на плажа“, „Сталоне тука се пресоблекувал кога го снимал Алпинист...“, „Соблекувалната и пркоси на гравитацијата“, „Тоа е тој висок туризам“...

притисни ентер