Стабилноста на Македонија е од клучно значење

Стабилноста на Македонија е клучно за регионот , рече словенечкиот премиер Миро Церар по средбата со премиерот на Македонија , Зоеан Заев , јавуваат Словенечките медиуми .
Премиерот Миро Церар, по денешната прва официјална посета на македонски колега Зоран Заев истакна дека напредокот на Македонија на патот на Евроатлантските интеграции  клучни се реформите  и добрите  односи со соседите. Заев очекува Македонија следната година да стане членка на НАТО.

Миро Церар ја пофали Македонија за напорите за запирање на протокот на мигранти од пред  две години, кога реагираше многу одговорно на иницијативата на Словенија за затворање на балканскиот пат и й помогна на Европа, која се соочи со голем хуманитарен предизвик . Словенија е силен поддржувач на Македонија на нејзиниот пат кон евроатлантските интеграции , меѓу другото и преку активна политичка поддршка и помош од словенечки експерти. Според Церар, во интерес на регионот и ЕУ е Македонија да остане стабилна, безбедна и економски напредна  земја. Како што истакна, покрај реформскиот напредок, се потребни и добри односи со соседите.

Зоран Заев објасни дека Македонија се соочува со тешки институционални реформи што ќе обезбедат владеење на правото и забрзување на евроатлантските процеси. Бидејќи проширувањето во моментов не се разгледува во ЕУ, проектите за инфраструктура во регионот и поголемите транспортни врски помеѓу регионот и мобилноста на граѓаните се важни за Македонија. Според него, бугарското и австриското претседателство со ЕУ ќе придонесат за фактот дека Балканот ќе добие поголемо внимание. Заев, исто така, рече дека тие работат во Македонија да се најде  национален консензус за решавање на спорот за името со Грција, за да можат да се придржуваат на преговорите за пристапување следната година.

Словенија е меѓу четирите најголеми земји-инвеститори  во Македонија. На крајот од минатата година, во Македонија се инвестирани 415,5 милиони евра, што претставува пораст од 5% во однос на 2015 година. Трговската активност минатата година изнесуваше 261,9 милиони евра, што претставува зголемување од 11% во однос на претходната година.

Во рамки на развојната соработка помеѓу 2005 и 2016 година, Македонија доби 14 милиони евра  словенечка помош за развој, главно за проекти од областа на заштитата на животната средина и енергетската ефикасност. Церар  е свесен дека образованието е исто така суштински дел од развојот. Во изминатата академска година, дури 720 студенти од Македонија студираа во Словенија под истите услови како словенечките студенти.

Словенечката полиција во Македонија од минатиот  јануари е вклучена  во заштитата на границите со Грција во контекст на европската миграција криза , каде учествувале  20 групи полициски службеници, или вкупно 137 полицајци. Според Заев, Македонија веќе побара продолжување на мисијата за една или половина  година, а Церар го увери дека Словенија ќе им пружи помош на полицајците колку што е потребно.

САД: Се преврти брод, има жртви

Најмалку 11 луѓе денеска го изгубија животот кога брод со 31 лице се преврти и потона во езерото недалеку од градот Бренсон, во американската држава Мисури.

До превртувањето дошло поради силната бура, а на бродот имало и деца, изјавила официјалните лица, а пренела агенцијата „Ројтерс“.

Седум лица се згрижени во болница после несреќата на вештачкото езеро Тејбл рок.

Нуркачите и понатаму трагаат за можни жртви.

Приведени 12 странски државјанки во локал во Желино

При контрола во угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово - Скопје, во село Желино ноќеска полицијата привела 12 странски државјанки.

Како што е наведено во полицискиот билтен, ноќеска во периодот од 23:00 до 02:30 часот полициски службеници од СВР Тетово извршиле контрола во Угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово - Скопје, поточно во село Желино, сопственост на З.С. од село Желино.

Во објектот биле затекнати 12 лица-странски државјанки, од кои 11 лица од Албанија и едно од Косово кои биле приведени во Полициска станица Тетово за понатамошна постапка. /МИА

ИК на ВМРО-ДПМНЕ бара техничка влада по пржинскиот модел пред секои избори

Реализирање на веќе договорените концепти за финансирање на партиите и формирање техничка влада по пржинскиот модел пред секои избори се ставовите на кои останува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Ова беше потврдено на синоќешниот состанок на Извршен комитет на партијата, на кој се анализираше актуелната политичка ситуација и прашањата што се дел од меѓупартиските разговори со власта на претседателско ниво.

„Само на овој начин избирачите ќе имаат гаранција дека власта нема да го злоупотреби нивниот глас, односно дека опозицијата ќе има можност соодветно да дејствува при сите обиди за можен фалсификат и нема да се дозволи повторување на локалните избори. Обидите на Зоран Заев да ја манипулира јавноста со измислени образложенија дека некој бара амнестија за некаков криминал беа оценети како несериозни“, се вели во соопштението на партијата.

Во врска со формулацијата на референдумското прашање ИК на ВМРО-ДПМНЕ смета дека за да се согледа јасно волјата на граѓаните мора да се почитува законот што предвидува недвосмислени прашања.

ИК му даде целосна и недвосмислена поддршка на партискиот лидер Христијан Мицкоски да ги застапува ставовите на партијата во натамошниот тек на лидерската средба.

„Македонските граѓани заслужуваат власт која вистински ќе се води по европските принципи за почитување на Уставот и законите, особено за важни прашања поврзани со носење на одлуки за иднината на државата како што се македонските интеграции во Европската унија и НАТО“, се наведува во соопштението. /МИА

притисни ентер