Што ли се случува ? Три силни земјотреси низ светот

Три силни земјотреси се случија синоќа и утрово во светот.
Погодени се, области на границата Иран – Ирак, истокот на Јапонија и Костарика.

Tanjug-APВо страшниот земјотрес во Иран и Ирак има повеќе од 200 загинати. Во силниот земјотрес кој ја погоди областа Кеменшах на границата меѓу Иран и Ирак, според последните информации 210- луѓе го загубиле живото а повеќе од 2800 се повредени. Агенциите пренесуваат дека силата на земјотресот била меѓу 7 и 7,9 степени според Рихтер.

Zemljotres 5,8 stepeni kod istočne obale Japana

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска на источниот брег на Јапонија., соопшти Американскиот геолошки институт. Земјотресот чија првична сила била проценета на 6,1 степен според  Рихтер ја погодил областа на 351 километар источно од Шендај на островот Ноншу, на длабочина од 9,5 километри. Јапонската метеоролошка служба информираше дека силата на земјотресот била 5,7 степени според Рихтер.

Snažan zemljotres pogodio Kostariku

Земјотрес со јачина од 6,5 степени по Рихтер денеска го погоди и брегот на Костарика, но за среќа во земјотресот нема жртви, ниту пак е причинета материјална штета. Исто така не било издадено ниту предупредување за опасност од цунами. 

Мексиканците носат картонска слика на навивач што доби забрана од сопругата да оди на Мундијалот

 Меѓу навивачите на мексиканската фудбалска репрезентација присутни на Мундијалот во Русија се најде и фотографија во природна големина на навивач залепена на картонска кутија.

 Се работи за Хавиер кој доби забрана од дома да патува на СП.

На сината маица на картонот Хавиер пишува: „Мојата сопруга не ме пушти мене“.

Мексико на стартот на Мундијалот ја победи Германија со 1:0, а пријателите на Хавиер му ветиле дека картонот со неговиот лик ќе го носат со себе и на следните натпревари. 

Фото: Наташа Беквалац се врати на сцената

Популарната српска пејачка Наташа Беквалац прв пат по породувањето и скандалот со сопругот Лука Лазукиќ одработи еден настап.

Атрактивната  пејачка со својот сексапилен изглед и настап ја воодушеви публиката на настапот во еден познат белградски сплав.

Федерер со твит го честиташе бодот на Швајцарците

Најдобриот тенисер на светот, Швајцарецот  Роџер Федерер им го честиташе на фудбалерите од националниот тим нерешен резултат против Бразил на Светското фудбалско првенство 2018.

Швајцарија синоќа одигра 1:1 против големиот фаворит и го освои првиот бод на Мундијалот.

-Пристигнав дома на време да го гледам натпреварот Швајцарија – Бразил. Одличен резултат за швајцарски тим. Успех на Бразил на останатите натпревари од турнирот, напиша Федерер на Твитер. 

притисни ентер