Камера преживеала средба со лава, снимените глетки се неверојатни (видео)

Ако некогаш сте се запрашале како изгледа доколку ве проголта лава, денеска ќе го дознаете одговорот на тоа прашање.
Ерик Сторм, туристички водич во националниот парк Хавајски вулкани, успеал со својата GoPro камера да сними директна средба со лава.

Иако често може да се слушне дека GoPro камерите се практично неуништливи, малку кој знаел дека можат да издржат толку високи температури.

Откако лавата се смирила и почнала да се лади, Ерик се обидел да дојде тоа тоа што останало од неговата камера.

„Ја извлеков со геолошки чекич, мислев дека целосно е уништена“ – изјави за Пет Пексел.

Но камерата не само што преживеала, туку успеала да сними се и да ја зачува мемориската картичка.

„И понатаму работи, иако не толку добро како порано. Навистина е неверојатно што уште е функционална“ – изјавил Ерик.

Тинејџер го изгубил видот на двете очи откако бил погоден со пејнтбол пиштол

Тинејџер го изгубил видот на двете очи откако бил погоден со пејнтбол пиштол

18 годишниот Дилион Конери останал слеп на двете очи откако бил на една забава во ноќен клуб кој како дел од забавата користел и пејнтбол пиштоли.

Клубот ветувал “луда забава“ до раните утриснки часови. Тие дури и напишале предупредување во кое се виели не го носете вашиот омилен фустан или кошула бидејќи ќе бидете обоени во разно бои од глава до петици. Во клубот можело да се купат и заштитни очила и заштитна облека.

Шпанската полиција го истражува случајот.

Погледнете како изгледаат забавите:

Момчето се лади во дневната, но девојката не е баш среќна поради тоа

Човекот си  нашол “идеално“ решение за летото.

Поради топлотниот бран во Британија многу луѓе мораат да се снаоѓаат како знаат и умеат. Овој човек отишол чекор пред сите. Си го наполнил базенот во дневната соба и си ја игра својата омилена игра.

Кога неговата девојка се вратила од работа, останала зачудена.

Погледнете:

Затворен автопат во Британија за да можат патки да поминат

Автопатот бил затворен еден час за да можат патките сигурно да го поминат автопатот.

Возачите на автопатот М25 морале да чекаат еден час за да продолжат со своето патување бидејќи автопатот бил затворен од страна на полицијата за да можат 30 патки да го поминат автопатот сигурно.

притисни ентер