Град во Шведска кој ќе “пропадне“ во земја (видео)

Кируна на северот на Шведска е омилена туристичка дестинација за патниците кои во зима сакаат да ја видат величествената поларна светлина, а во летните месеци полноќното сонце.
Ова гратче во Лапонија дом е на нешто повеќе од 18.000 жители, од кои повеќето работат во рудникот за железна руда.

Кируна се гордее со најголемиот подземен рудник за железна руда, која се наоѓа на 1.365 метри под земјата, а кој дневно произведува доволно материјал за 40.000 автомобили или 6 Ајфелови кули. Со други зборови, овде се произведува 90 отсто од целата европска железна руда.

Постојаното проширување на рудникот ја дестабилизира земјата над него, а експертите претпоставуваат дека градот ќе “пропадне“ во следните неколку децении. Со оглед на тоа дека рудникот е важен економски фактор за ова подрачје, управата донесе радикална одлука за преселување на центарот на градот за околу три километри источно.

Некои градби ќе бидат срушени и повторно изградени, а други преселени заедно со темелите. Овој необичен потфат го привлекува вниманието на туристите веќе подолго време, а ќе чини две милијарди долари.

Нови изглед го проектираат фирми од Стокхолм и Осло во соработка со истражувачи од универзитети, а целта е да се изгради еколошки одржлив град во кој жителите ќе користат повеќе јавен превоз отколку автомобили.

Како тоа планираат да го изведат, погледнете во видеото.

Фото: Српскиот џет сет на свадбата кај синот на Боба и Брена !!

Многу познати личности од јавниот живот беа присутни на свадбата на синот на Боба и Брена, Филип Живојиновиќ и пејачката од Гранд Александра Пријовиќ.

Кумови на Филип и Александра се кошаркарот Милош Теодосиќ и пејачот Аца Пејовиќ.

Меѓу 850 гости присутни на  џет сет свадбата одржана во „Белекспо центарот“ на Нов Белград  беа  браќата на Филип, Стефан и Виктор, мама Брена директорите на Гранд Саша Поповиќ и Жика Јакшиќ.

На елитната свадба   продефилираа и атрактивните пејачки на Гранд , Милица Тодоровиќ, Катерина Грујиќ  и  Милица Павловиќ.  Од младата гарда на Гранд  беа присутни и Николина и Саша Капор.

Свадбата на синот на Брена и Боба не можеше да мине и без Кебе, Маринко и  Никола Роквиќ, Саша и Дејан Матиќ  секако во друштво на своите сопруги.

Во ексклузивниот Белекспо центарот“  се појавија Јована и Жељко Јоксимовиќ, политичарот Млаѓен Динкиќ,  легендарниот Кики Лесандриќ.

Меѓу присутните беа и спортистите нашиот Перо Антиќ и српските тенисери Виктор Троицки и Илија Бозољац.

По една деценија повторно авто-трки во Кочани

По пауза од десет години, повторно ќе се вози традиционалната авто-трка во Кочани. 

На патеката Пониква, близу Кочани, следните два дена ќе се одржи втората трка од домашниот Шампионат на ридско-брзински патеки.

На патеката долга 6,4 километри учество ќе земат 25 домашни натпреварувачи, а се очекува и присуство на странски возачи. 

Официјалното отворање е закажано за в недела од 12:30 часот, а стартот на натпреварот е предвиден во 13:00 часот.

По успешниот старт на Водно, организаторот се надева дека ќе го врати сјајот на најатрактивниот спортски настан и во градот Кочани.

До крајот на натпреварувачката сезона во домашниот шампионат остануваат уште две ридско –брзински трки, во Крушево и на Водно. 

Гостите во шок: Љубовницата во венчаница влетала во црква (видео)

Млад пар организирал свое интимна венчавка во Бенонија, град во Јужна Африка, а никој не можел ни да се замисли дека веста за нивната свадба ќе стигне до светските медиуми.

Имено, свадбата течела според добро осмислениот план, а младенците уживале се додека одеднаш не се појавила љубовницата на младоженецот. Тоа што ги запрепастило многумина од гостите е фактот што таа се појавила во црквата облечена во бела венчаница.

Моментот кога анонимната жена влегла во црквата бил забележан од камерата, и на снимката се гледа како младоженецот се обидува да ја смири тензијата за церемонијата да се заврши докрај.

Сепак, присутните гости многу се вознемириле, некои врескале, што може да се слушне на снимката која на твитер ја објавил музичкиот продуцент од Јоханесбург, ди-џеј Нкокхи.

  

притисни ентер