Економист: Балканците ги преименуваат аеродромите со цел нервирање на своите соседи

Британскиот неделник „Економист“ во еден свој текст се занимаваше со феноменот на новите имиња на аеродромите на Балканот.
Во текстот под наслов „Терминали со став: Преименувањето на балканските аеродроми со цел нервирање на соседите“ се наведува дека “ширум Балканот се градат нови аеродромски терминали и се именуваат на таков начин за да се вознемират соседите“.

„Футуристичкиот нов објект е отворен во март во Загреб, во хрватската престолнина. Преименуван е по Фрањо Туџман, таткото на хватското движење за независност. Тој водеше жестока војна против хрватските Срби, кои ја подржуваа Србија и кој создадоа српска република на третина од територијата на Хрватска која беше со краток век. Повеќето Срби од 1995 година се протерани од Хрватска“ – пишува во текстот.

„Економист“ наведува дека меѓу жртвите на тоа етничко чистење биле и роднините на најпознатиот Србин на светот, Никола Тесла.

„Тесла е Србин роден 1856 година на територијата на тоа денеска што е Хрватска, но мигрирал во Америка и Србите и Хрватите го сметаат за свој. Од 2006 година, белградскиот аеродром го носи неговото име, што им смета на поедини Хрвати“ – стои во текстот.

Познатиот економски неделник наведува и други примери.

После 18 години од завршувањето на војната на Косово и понатаму не можете да летате од Никола Тесла на Адем Хашари, во чија чест приштинскиот аеродром го носи неговото име од 2010 година. Јашари бил еден од основачите на Ослободителната војска на Косово кој загинал заедно со десетици членови на поширокото семејство после српската опсада на неговото упориште во 1998 година. Денеска тој е херој за косовските Албанци, а за Србите ѓавол“ – стои во текстот.

„Економист“ тврди дека “играта околу именувањето на аеродромите ја започнале Грците со тоа што аеродромот во Солун во 1992 година го преименувале во „Македонија“.

„Грција и Македонија се во спор од прогласувањето на македонската независност 1991 година. Грција изјавува дека името Македонија имплицира територијални претензии кон делот на историската Македонија која се наоѓа во Грција. Македонците во 2007 година возвратија со промената на името на аеродромот во Скопје во „Александар Велики“, по основачот од периодот на античка Грција, кој го присвојуваат и двете земји. Сепак, новата влада на Македонија сака подобри односи со Грција и можна е нова промена на името“ – пишува во текстот.

Се наведува дека “некои имиња не се променети“.

„Во Босна, сараевскиот аеродром и понатаму се вика „Сараево“ како и претходно. На обидот од 2005 година да се преименува во „Алија Изетбеговиќ“, по воениот лидер на босанските муслимани, вето стави меѓународниот проконзул Педи Ешдаун.

Во Подгорица аеродромот и понатаму го носи името „Подгорица“, освен на ознаката на багажот. Таму и понатаму стои „ТГД“, потсетување на времето кога црногорската престолнина го носеше името Титоград по Јосип Броз Тито, југословенскиот лидер кој умре во 1980 година, заклучува „Економист“.

Спортската сала „Младост“ во Гостивар остана без струја заради неплатени сметки

Спортската сала „Младост“ во Гостивар од денес е без снабдување со електрична енергија, откако ЕВН ги исклучи од напојувањето заради неплатени сметки.

 Од општината обвинуваат дека причината која довела до ова е одлуката на мнозинството во советот да не се префлат пари на јавното претпријатие кое стопанисува со салата.

Од општина Гостивар во соопштението до јавноста наведуваат дека одлуката на мнозинството членови на Советот на Општината, на последната  петта седница гласаше против доделување на субвенции на ЈПССО „Риниа“ директно влијаело врз исходот.

- Претходното раководство создаде огромни неподмирени обврски кон ЕВН, за потрошена електрична енергија и во ова претпријатие. И покрај тоа што самите се одговорни за создадената ситуација, советниците на ДУИ и нивните партнери СДСМ, НДП и ДСР гласаа против предлог-одлуката за доделување на субвенции во висина од 500.000 денари. Тие пари беа наменети за плаќање на трошоците за поторошена електрична енергија. Токму заради тоа, како последица, ЕВН им ја исклучи струјата и салата остана во мрак, стои во соопштението од општина Гостивар. 

Нов закон за персонален данок на доход

Граѓаните со месечни примања од илјада евра ќе плаќаат данок од 10%, а оние чии примања ја надминуваат таа сума, за нив стапката ќе изнесува 18%.

На социјалните мрежи се појави дел од драфт верзијата на Законот за персонален данок на доход кој  го подготвува Владата, а треба да стапи на сила од следната година.

Во приходите кои се оданочуваат спаѓаат тие, кои граѓаните ги добиваат од заработената месечна плата на работа, од самостојна дејност, од авторски и сродни права и продажба на сопствени замјоделски производи.

Дополнително ќе се даночат и добивките од игри на среќа, доходот од осигурување, капитал, капитлани добивки.

Но, ова не е единствена новина во законот.

Владата планира да ги даночи и оние кои штедат во банките, доколку бруто годишната добивка – надминува 15 илјади денари.

Од министерство за финансии велат дека ова се шпекулации кои не се базирани на факти и нема да коментираат.

МФ спроведува темелна анализа за начините и моделите на обезбедување фер даночна политика во Република Македонија.

Во моментот кога анализата ќе биде подготвена, истата ќе се презентира пред граѓаните и пред стручната јавност, со цел да се отвори јавна дебата базирана на точни податоци и факти. Министерството за финансии работи во насока на обезбедување фер даночен систем.

Инаку познавачите на проблематиката во изминатиов период беа се погласни против Владините најави да се даночат оние со примања над илјада евра. Според експертската јавност тоа би предизвикало селење на бизнисот, даночна евазија како и зголемување на сивата економија.

Според дел од нив - рамниот данок кој се воведе во 2006тата дал добар сигнал за странските инвестиции и имал одреден ефект врз сивата економија.

СДСМ: Договорот е патриотски чин

Договорот е патриотски чин, го зајакнува идентитетот и ја обезбедува иднината, ВМРО-ДПМНЕ ја лаже јавноста

Конечниот Договор со кој се става крај на деценискиот спор со Грција е патриотски чин со кој се гарантира и зајакнува македонскиот идентитет и се обезбедува иднината на граѓаните и државата.

ВМРО-ДПМНЕ нема никакви аргументи и затоа продолжува да ја лаже јавноста со пласирање целосно лажни вести, измислици и дезинформации.

Химната и државните симболи не се дел од Договорот и вооопшто не биле дел од разговорите. Што значи дека ниту некој државен симбол се менува ниту пак нивната употреба е доведена во прашање, напротив.

Договорот го гарантира македонскиот иденитет кој никогаш повеќе нема да биде оспоруван или негиран од другите и се отвораат евроатлантските интеграции кои се врвен национален интерес. Македонски јазик, македонски народ, македонско оро, Македонци, македонски, обезбедени еднаш засекогаш.

Во интерес на граѓаните и државата, ВМРО-ДПМНЕ да престане со лажните наводи, да покаже елементарна одговорност пред граѓаните и државата и да престане да ја кочи македонската иднина.

Конечниот збор ќе го имаат граѓаните на референдум. Убедени сме, граѓаните ќе кажат ДА, за македонската иднина, ДА за членство во НАТО, ДА за датум за почеток на преговрите за полноправно членство во ЕУ.

Центар за комуникации со јавноста на Социјалдемократски сојуз на Македонија

притисни ентер