Добил отказ бидејќи доаѓал порано на работа

Филијалата на Лидл во Барселона, отпуштила работник со 12 години работен стаж затоа што бил премногу вреден.
Конкретно затоа што доаѓал на работа порано за да ја подготви продавницата за отворање.

Работникот се обратил до суд и бара да му се врати работата.

Како што пренесува весникот „Ел Паис“, вредниот работник Жан П., доаѓал на работа еден час порано пред почетокот на смената и “почнувал да ја подготвува продавницата за отворање“.

Во одлуката за отказот е наведено дека “многу сериозно ги прекршил правилата за работа“, бидејќи Жан, без да се впише дека дошол на работа, “правел нарачки, менувал цени или пополнувал палети со производи“.

Каталонската филијала на германскиот ланец на супермаркети навела дека на снимките од безбедносните камери од април се гледа како вредниот работник влегува во пет часот наутро и поминува “меѓу 48 и 49 минути“ работејќи, а притоа не се впишувал дека пристигнал на работното место.

Така работникот ги прекршил строгите правила на трговскиот ланец кои се однесуваат на плаќањето на вработените за секоја минута која работеле и правилното пријавување на часовите поминати на работатата, пренесува порталот thelocal.es.

Отпуштениот работник ја тужел фирмата на суд со образложение дека неправедно останал без работа и бара да го вратат назад.

Жан П. Наведува дека не барал и другите работници да доаѓаат порано на работа, дека никогаш не му било речено дека треба да бара дозвола за порано да дојде на работа и оти тоа го правел поради зошто било потребно додатно време за продавницата да се подготви.

Фото: Српскиот џет сет на свадбата кај синот на Боба и Брена !!

Многу познати личности од јавниот живот беа присутни на свадбата на синот на Боба и Брена, Филип Живојиновиќ и пејачката од Гранд Александра Пријовиќ.

Кумови на Филип и Александра се кошаркарот Милош Теодосиќ и пејачот Аца Пејовиќ.

Меѓу 850 гости присутни на  џет сет свадбата одржана во „Белекспо центарот“ на Нов Белград  беа  браќата на Филип, Стефан и Виктор, мама Брена директорите на Гранд Саша Поповиќ и Жика Јакшиќ.

На елитната свадба   продефилираа и атрактивните пејачки на Гранд , Милица Тодоровиќ, Катерина Грујиќ  и  Милица Павловиќ.  Од младата гарда на Гранд  беа присутни и Николина и Саша Капор.

Свадбата на синот на Брена и Боба не можеше да мине и без Кебе, Маринко и  Никола Роквиќ, Саша и Дејан Матиќ  секако во друштво на своите сопруги.

Во ексклузивниот Белекспо центарот“  се појавија Јована и Жељко Јоксимовиќ, политичарот Млаѓен Динкиќ,  легендарниот Кики Лесандриќ.

Меѓу присутните беа и спортистите нашиот Перо Антиќ и српските тенисери Виктор Троицки и Илија Бозољац.

По една деценија повторно авто-трки во Кочани

По пауза од десет години, повторно ќе се вози традиционалната авто-трка во Кочани. 

На патеката Пониква, близу Кочани, следните два дена ќе се одржи втората трка од домашниот Шампионат на ридско-брзински патеки.

На патеката долга 6,4 километри учество ќе земат 25 домашни натпреварувачи, а се очекува и присуство на странски возачи. 

Официјалното отворање е закажано за в недела од 12:30 часот, а стартот на натпреварот е предвиден во 13:00 часот.

По успешниот старт на Водно, организаторот се надева дека ќе го врати сјајот на најатрактивниот спортски настан и во градот Кочани.

До крајот на натпреварувачката сезона во домашниот шампионат остануваат уште две ридско –брзински трки, во Крушево и на Водно. 

Гостите во шок: Љубовницата во венчаница влетала во црква (видео)

Млад пар организирал свое интимна венчавка во Бенонија, град во Јужна Африка, а никој не можел ни да се замисли дека веста за нивната свадба ќе стигне до светските медиуми.

Имено, свадбата течела според добро осмислениот план, а младенците уживале се додека одеднаш не се појавила љубовницата на младоженецот. Тоа што ги запрепастило многумина од гостите е фактот што таа се појавила во црквата облечена во бела венчаница.

Моментот кога анонимната жена влегла во црквата бил забележан од камерата, и на снимката се гледа како младоженецот се обидува да ја смири тензијата за церемонијата да се заврши докрај.

Сепак, присутните гости многу се вознемириле, некои врескале, што може да се слушне на снимката која на твитер ја објавил музичкиот продуцент од Јоханесбург, ди-џеј Нкокхи.

  

притисни ентер