Како ЦИА сакала да го ликвидира Кастро? Идеите се граничат со научна фантастика

На денот кога е убиен Џон Ф. Кенеди, ЦИА се обидувала да го убие Фидел Кастро со отровно пенкало, се тврди во некогаш поверливи документи кои Националниот архив ги отвори за јавноста.
Кенеди е убиен во Далас 1963 година, а истиот ден Фидел Кастро преживеал обид на ЦИА да го убие со смртоносно хемиско пенкало, тврди „Индепендент“. Иронично, Кастро го надживеа својот американски ривал за повеќе од пет децении.

Во новите доверливи документи кои протекоа во јавноста поврзани за расветлувањето на убиството на Џон Кенеди, се наведуваат и плановите на ЦИА за убиство на Фидел Кастро.

Така во документот се нашол и податокот дека на 22 ноември 1963 година, агент на ЦИА донел во Париз во пенкало во која се наоѓал инјекција полна со отров. Во меѓувреме, од другата страна на светот се одвивала една од најголемите политички трагедии.

„Доказите покажуваат дека состанокот е одложен бидејќи во тој момент е застрелан Џон Кенеди“ – стои во документите.

foto: getty

Инаку, ова е само еден од обидите за атентат врз Фидел Кастро бидејќи во друг документ од 1967 година, под името „Извештај за обид за атентат врз Фидел Кастро“, се наведува дека Џон Кенеди бил опседнат со идејата да го убие.

„Не можеме да збориме за степен на одговорност на службениците во Агенцијата која дефинитивно била под притисок на администрацијата на Кенеди да направи нешто против Фидел Кастро и неговиот режим“.

Меѓу другите сценарија биле и оние Фидел да испие отровни таблети, потоа да облече отровно одело за нуркање. Во план било и труење на воздухот во просториите кои Кастро ги користел, но и подметнување отров во неговите омилени цигари кои би го дезориентирале и понижиле во текот на јавните говори.

Во документите се наведува дека малку требало ЦИА да одобри и крвопролевање како средство за ликвидација на Фидел Кастро, па се нудени парични награди за убивање на кубански комунисти, како дел од напорите да се “изврши притисок на нив создавајќи недоверба и нееднаквост“.

Предложените награди биле околу 100.000 долари за убиство на владин службеник.

Фото: Српскиот џет сет на свадбата кај синот на Боба и Брена !!

Многу познати личности од јавниот живот беа присутни на свадбата на синот на Боба и Брена, Филип Живојиновиќ и пејачката од Гранд Александра Пријовиќ.

Кумови на Филип и Александра се кошаркарот Милош Теодосиќ и пејачот Аца Пејовиќ.

Меѓу 850 гости присутни на  џет сет свадбата одржана во „Белекспо центарот“ на Нов Белград  беа  браќата на Филип, Стефан и Виктор, мама Брена директорите на Гранд Саша Поповиќ и Жика Јакшиќ.

На елитната свадба   продефилираа и атрактивните пејачки на Гранд , Милица Тодоровиќ, Катерина Грујиќ  и  Милица Павловиќ.  Од младата гарда на Гранд  беа присутни и Николина и Саша Капор.

Свадбата на синот на Брена и Боба не можеше да мине и без Кебе, Маринко и  Никола Роквиќ, Саша и Дејан Матиќ  секако во друштво на своите сопруги.

Во ексклузивниот Белекспо центарот“  се појавија Јована и Жељко Јоксимовиќ, политичарот Млаѓен Динкиќ,  легендарниот Кики Лесандриќ.

Меѓу присутните беа и спортистите нашиот Перо Антиќ и српските тенисери Виктор Троицки и Илија Бозољац.

По една деценија повторно авто-трки во Кочани

По пауза од десет години, повторно ќе се вози традиционалната авто-трка во Кочани. 

На патеката Пониква, близу Кочани, следните два дена ќе се одржи втората трка од домашниот Шампионат на ридско-брзински патеки.

На патеката долга 6,4 километри учество ќе земат 25 домашни натпреварувачи, а се очекува и присуство на странски возачи. 

Официјалното отворање е закажано за в недела од 12:30 часот, а стартот на натпреварот е предвиден во 13:00 часот.

По успешниот старт на Водно, организаторот се надева дека ќе го врати сјајот на најатрактивниот спортски настан и во градот Кочани.

До крајот на натпреварувачката сезона во домашниот шампионат остануваат уште две ридско –брзински трки, во Крушево и на Водно. 

Гостите во шок: Љубовницата во венчаница влетала во црква (видео)

Млад пар организирал свое интимна венчавка во Бенонија, град во Јужна Африка, а никој не можел ни да се замисли дека веста за нивната свадба ќе стигне до светските медиуми.

Имено, свадбата течела според добро осмислениот план, а младенците уживале се додека одеднаш не се појавила љубовницата на младоженецот. Тоа што ги запрепастило многумина од гостите е фактот што таа се појавила во црквата облечена во бела венчаница.

Моментот кога анонимната жена влегла во црквата бил забележан од камерата, и на снимката се гледа како младоженецот се обидува да ја смири тензијата за церемонијата да се заврши докрај.

Сепак, присутните гости многу се вознемириле, некои врескале, што може да се слушне на снимката која на твитер ја објавил музичкиот продуцент од Јоханесбург, ди-џеј Нкокхи.

  

притисни ентер