Видео: На сред интервју брат на мафијаш претепа новинар

Новинарите неретко се мета на насилници, но настанот кој доаѓа од Италија, веројатно е врв на дрскост и бруталност.
Новинарот на телевизијата РАИ,  Даниеле Пјервин-Сенци беше нападнат од самиот соговорник среде интервју, откако очигледно му постави незгодно прашање.

Насилникот, идентификуван како Роберто Спада, брат на познат локален мафијаш, прво му удри глава и му го скрши носот на новинарот, а потоа продолжи да го тепа со палка.

Инцидентот се случи во гратчето Остија, околу 35 километри од Рим. Напаѓачот потоа се извинил на фејсбук и соопшти дека реагирал зашто новинарот го исплашил неговиот син. Нему му се закануваа казна затвор до три години. 


Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер