Радиоактивен облак над Европа, нешто се случило во Русија или Казахстан?

Радиоактивниот облак над Европа забележан изминатите недели наговестува дека се случила несреќа во нуклеарен објект во Русија или Казахстан во последната недела од септември.
Ова го соопшти Францускиот институт за нуклеарна безбедност(ИРСН).

ИРСН ја исклучува можноста дека се случила несреќа во нуклеарен реактор, наведувајќи дека најверојатно станува збор за несреќа во некој објект за третман на нуклеарно гориво или центар за радиоактивна медицина.

-Институтот напоменува дека несреќата не предизвикала влијание на човечкото здравје или природата во Европа, пренесе Ројтерс.
Францускиот институт воедно наведува дека не може точно да се определи локацијата од каде е ослободен радиоактивниот материјал, но дека на основа на метеоролошките податоци, најверојатно е ослободен од областа јужно од планината Урал, меѓу Урал и Волга.Што укажува на Русија или Казахстан.

-Руските власти истакнале дека не се информирани за некаков инцидент кој се случил на нивна територија, изјави за Ројтерс директорот на ИРСН Жан Марк Перес.

Директорот Перес изјави дека изминатите недели ИРСН и другите институти за нуклеарна безбедност од Европа измериле високо ниво на Рутенијум 106, радиоактивен нуклеид, кој настанува со делење на атомот во нуклеарниот реактор. 

Фото: Српскиот џет сет на свадбата кај синот на Боба и Брена !!

Многу познати личности од јавниот живот беа присутни на свадбата на синот на Боба и Брена, Филип Живојиновиќ и пејачката од Гранд Александра Пријовиќ.

Кумови на Филип и Александра се кошаркарот Милош Теодосиќ и пејачот Аца Пејовиќ.

Меѓу 850 гости присутни на  џет сет свадбата одржана во „Белекспо центарот“ на Нов Белград  беа  браќата на Филип, Стефан и Виктор, мама Брена директорите на Гранд Саша Поповиќ и Жика Јакшиќ.

На елитната свадба   продефилираа и атрактивните пејачки на Гранд , Милица Тодоровиќ, Катерина Грујиќ  и  Милица Павловиќ.  Од младата гарда на Гранд  беа присутни и Николина и Саша Капор.

Свадбата на синот на Брена и Боба не можеше да мине и без Кебе, Маринко и  Никола Роквиќ, Саша и Дејан Матиќ  секако во друштво на своите сопруги.

Во ексклузивниот Белекспо центарот“  се појавија Јована и Жељко Јоксимовиќ, политичарот Млаѓен Динкиќ,  легендарниот Кики Лесандриќ.

Меѓу присутните беа и спортистите нашиот Перо Антиќ и српските тенисери Виктор Троицки и Илија Бозољац.

По една деценија повторно авто-трки во Кочани

По пауза од десет години, повторно ќе се вози традиционалната авто-трка во Кочани. 

На патеката Пониква, близу Кочани, следните два дена ќе се одржи втората трка од домашниот Шампионат на ридско-брзински патеки.

На патеката долга 6,4 километри учество ќе земат 25 домашни натпреварувачи, а се очекува и присуство на странски возачи. 

Официјалното отворање е закажано за в недела од 12:30 часот, а стартот на натпреварот е предвиден во 13:00 часот.

По успешниот старт на Водно, организаторот се надева дека ќе го врати сјајот на најатрактивниот спортски настан и во градот Кочани.

До крајот на натпреварувачката сезона во домашниот шампионат остануваат уште две ридско –брзински трки, во Крушево и на Водно. 

Гостите во шок: Љубовницата во венчаница влетала во црква (видео)

Млад пар организирал свое интимна венчавка во Бенонија, град во Јужна Африка, а никој не можел ни да се замисли дека веста за нивната свадба ќе стигне до светските медиуми.

Имено, свадбата течела според добро осмислениот план, а младенците уживале се додека одеднаш не се појавила љубовницата на младоженецот. Тоа што ги запрепастило многумина од гостите е фактот што таа се појавила во црквата облечена во бела венчаница.

Моментот кога анонимната жена влегла во црквата бил забележан од камерата, и на снимката се гледа како младоженецот се обидува да ја смири тензијата за церемонијата да се заврши докрај.

Сепак, присутните гости многу се вознемириле, некои врескале, што може да се слушне на снимката која на твитер ја објавил музичкиот продуцент од Јоханесбург, ди-џеј Нкокхи.

  

притисни ентер