Полска од своите граѓани бара да се “парат како зајаци“ (видео)

Владата на Полска ги охрабрува жителите да го зголемат наталитетот во државата, преку рекламен спот кој им вели „да се парат како зајаци“.
Министерството за здравство на Полска, која е една од земјите со најмала стапка на наталитет во Европа, го снимило и финансирало видеото, кое ги слави цицачите за тоа што остваруваат големо потомство.

Видеото на Јутјуб, кое во меѓувреме беше отстрането поради критиките, прикажува зајаци кои јадат марула и моркови, додека зајак „наратор“ ги открива тајните на големите семејства – вежбање, здрава исхрана и малку стрес.

Краткото појавување на пар – маж и жена кои уживаат на романтичен пикник, сугерира дека за тоа ќе помогне малку романтика, а превртената чаша за вино праќа порака дека алкохолот е лош, пишува Гардијан.

„Ако сакате да бидете родител, следете го примерот на зајаците“, е пораката на рекламата.

Тоа е последниот чекор на конзервативната влада во претежно католичката држава со 38 милиони жители, во обид да го намали падот на популацијата. Бројките на ЕУ покажуваат дека наталитетот на Полска бил 1,32 по жена во 2015. Само Португалија има пониска стапка на наталитет, а бројките во Шпанија и Грција се ниски како во Полска.

Министерството за здравство објави дека сакале само да ги советуваат младите од 18 до 45 години да живеат здраво, за да им се подобри репродуктивното здравје.

Додаде и дека сакале да ја зголемат свесноста за проблемот со нискиот наталитет на начин кој „нема да навреди никого и не е вулгарен“.

Мексиканците носат картонска слика на навивач што доби забрана од сопругата да оди на Мундијалот

 Меѓу навивачите на мексиканската фудбалска репрезентација присутни на Мундијалот во Русија се најде и фотографија во природна големина на навивач залепена на картонска кутија.

 Се работи за Хавиер кој доби забрана од дома да патува на СП.

На сината маица на картонот Хавиер пишува: „Мојата сопруга не ме пушти мене“.

Мексико на стартот на Мундијалот ја победи Германија со 1:0, а пријателите на Хавиер му ветиле дека картонот со неговиот лик ќе го носат со себе и на следните натпревари. 

Фото: Наташа Беквалац се врати на сцената

Популарната српска пејачка Наташа Беквалац прв пат по породувањето и скандалот со сопругот Лука Лазукиќ одработи еден настап.

Атрактивната  пејачка со својот сексапилен изглед и настап ја воодушеви публиката на настапот во еден познат белградски сплав.

Федерер со твит го честиташе бодот на Швајцарците

Најдобриот тенисер на светот, Швајцарецот  Роџер Федерер им го честиташе на фудбалерите од националниот тим нерешен резултат против Бразил на Светското фудбалско првенство 2018.

Швајцарија синоќа одигра 1:1 против големиот фаворит и го освои првиот бод на Мундијалот.

-Пристигнав дома на време да го гледам натпреварот Швајцарија – Бразил. Одличен резултат за швајцарски тим. Успех на Бразил на останатите натпревари од турнирот, напиша Федерер на Твитер. 

притисни ентер