Најсмртоносното езеро на светот,убива за само еден час

Езерото Карачај во Русија изгледа како едно прекрасно и идилично место, на кое би можеле да се одморите и да не потрошите многу пари.
Но, има еден голем проблем, од езерото не би сте се вратиле живи.

Имено, по само еден час минати крај езерото  нивото на радијација во вашето тело ќе изнесува 600 рендгени што е доза која убива.

Езерото Карачај е сместено во рускиот регион Чељабинск , во близина на границата со Казахстан и се наоѓа во склоп на фабрика за репроцесирање на нуклеарен отпад Мајак.

Фабриката е изградена во четириесеттите години на минатиот век, откако СССР производството на оружје го пресели на исток поради опасност од нацистичка инвазија. Мајак долго време била една од најзначајните руски фабрики за нуклеарно оружје, во која странците немале пристап полни 45 години.

Дури по 1992 година  на странците им е дозволен пристап до фабриката, во периодот кога рускиот претседател Борис Елцин   потпишал документ кој го дозволува тоа. Научниците од западот  фабриката Мајак веднаш ја прогласиле за најзагаденото место на Земјата.

Во децениите во изолација инженерите од фабриката целиот радиоактивен отпад го испуштале во езерото. Овој отпад бил коктел од радиоактивни елементи, вклучувајќи ги и долготрајните  фисијски производи како Стронтиум-90 и Цесиум -137.

Пред западните научници да добијат пристап до фабриката во регионот околу езерото се забележани 21 процент повеќе заболени од рак, 25 проценти  повеќе родени деца со  мани и дури 41 процент повеќе заболени од леукемија. 

Фото: Српскиот џет сет на свадбата кај синот на Боба и Брена !!

Многу познати личности од јавниот живот беа присутни на свадбата на синот на Боба и Брена, Филип Живојиновиќ и пејачката од Гранд Александра Пријовиќ.

Кумови на Филип и Александра се кошаркарот Милош Теодосиќ и пејачот Аца Пејовиќ.

Меѓу 850 гости присутни на  џет сет свадбата одржана во „Белекспо центарот“ на Нов Белград  беа  браќата на Филип, Стефан и Виктор, мама Брена директорите на Гранд Саша Поповиќ и Жика Јакшиќ.

На елитната свадба   продефилираа и атрактивните пејачки на Гранд , Милица Тодоровиќ, Катерина Грујиќ  и  Милица Павловиќ.  Од младата гарда на Гранд  беа присутни и Николина и Саша Капор.

Свадбата на синот на Брена и Боба не можеше да мине и без Кебе, Маринко и  Никола Роквиќ, Саша и Дејан Матиќ  секако во друштво на своите сопруги.

Во ексклузивниот Белекспо центарот“  се појавија Јована и Жељко Јоксимовиќ, политичарот Млаѓен Динкиќ,  легендарниот Кики Лесандриќ.

Меѓу присутните беа и спортистите нашиот Перо Антиќ и српските тенисери Виктор Троицки и Илија Бозољац.

По една деценија повторно авто-трки во Кочани

По пауза од десет години, повторно ќе се вози традиционалната авто-трка во Кочани. 

На патеката Пониква, близу Кочани, следните два дена ќе се одржи втората трка од домашниот Шампионат на ридско-брзински патеки.

На патеката долга 6,4 километри учество ќе земат 25 домашни натпреварувачи, а се очекува и присуство на странски возачи. 

Официјалното отворање е закажано за в недела од 12:30 часот, а стартот на натпреварот е предвиден во 13:00 часот.

По успешниот старт на Водно, организаторот се надева дека ќе го врати сјајот на најатрактивниот спортски настан и во градот Кочани.

До крајот на натпреварувачката сезона во домашниот шампионат остануваат уште две ридско –брзински трки, во Крушево и на Водно. 

Гостите во шок: Љубовницата во венчаница влетала во црква (видео)

Млад пар организирал свое интимна венчавка во Бенонија, град во Јужна Африка, а никој не можел ни да се замисли дека веста за нивната свадба ќе стигне до светските медиуми.

Имено, свадбата течела според добро осмислениот план, а младенците уживале се додека одеднаш не се појавила љубовницата на младоженецот. Тоа што ги запрепастило многумина од гостите е фактот што таа се појавила во црквата облечена во бела венчаница.

Моментот кога анонимната жена влегла во црквата бил забележан од камерата, и на снимката се гледа како младоженецот се обидува да ја смири тензијата за церемонијата да се заврши докрај.

Сепак, присутните гости многу се вознемириле, некои врескале, што може да се слушне на снимката која на твитер ја објавил музичкиот продуцент од Јоханесбург, ди-џеј Нкокхи.

  

притисни ентер