Почина војник на АРМ на полигонот Криволак

Почина професионален војник по гаснење пожар на Армискиот полигон Криволак.
Лекарите од неготинскиот здравен дом не успеале да го спасат животот на 35 годишниот војник со иницијали О.Х од Штип.

При извршено планско гаѓање на полигинот Криволак поради запалување на тревата избувнал пожар , па војникот со своите колеги учествувал во гаснењето на истиот.

„По завршувањето на интервенцијата во доцните попладневни часови професионалниот војник најпрво пријавил кај колегите дека не се чувствува добро по што видно било дека не е во добра здравствена состојба. Веднаш, со армиско болничко возило и придружба на воен лекар е упатен кон најблиската здравствена установа, во случајот Здравствениот дом во Неготино , каде веднаш по пристигнувањето од страна на персоналот било пристапено кон реанимација , но по кратко време е констатирана смрт“ – изјави Тони Јаневски – Портпарол на АРМ.

Од  Здравствениот дом во Неготино информираат дека  пациентот бил донесен без знаци на живот .

Случајот е пријавен до надлежните институции, а од страна на јавен обвинител е извршен увид.

По негова наредба телото на починатиот е предадено на обдукција.

Извештајот на институтот за судска медицина треба да покаже која е причината поради која почина професионалниот војник.

Од Генералштабот на македонската армија изразија сочувство до фамилијата на починатиот војник.

Информираат дека 35 годишниот О.Х извршувал работни задачи во касарната  во Криволак.

Цели 10 години бил дел од Армијата на Република Македонија.

Во изминатите години кај него не биле регистрирани никакви проблеми при редовните и вонредни систематските прегледи и проверките на физичката подготвеност.

Заврши трилатералната средба на Могерини со Тачи и Вучиќ

Во Брисел заврши средбата на шефицата на Европската дипломатија Федерика Могерини со претседателите на Србија и на Косово.

Пред заедничката средба , Могерини одвоено се сретна и разговараше со Александар Вучиќ и Хашим Тачи за надминување на проблемите меѓу Приштина и Косово. Во тек е повторно средба на Могерини со Вучиќ , а можно е во текот на вечерта да се одржи и состанок меѓу двајцата претседатели , за потоа сите тројца да имаат уште една рунда преговори. Како што јавуваат српските медиуми , по завршувањето на преговорите е најавена писмена изјава од Европската Комисија .

,, Договорено е сите проблеми да се решаваат на мирен начин , со взаемна почит. Тоа е многу важно за Србите на Косово , за сите граѓани на Србија . разговаравме за тоа да се фокусираме на дијалог , да покажеме дека можеме да разговараме и да поченме да ги решаваме отворените проблеми . Не сум преголем оптимист , но отворивме многу прашања ,”, изјави Вучиќ по средбата во Брисел.

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека состанокот бил тежок , но станува збор за решавање на стогодишен проблем. ,, Не сум наивен па да мислам дека веднаш ќе пронајдеме итно и магично решение за иднината . Не можеме да останеме жртви на горчливото минато , туку да гледаме кон иднината и придобивките за нашите земји и граѓани “ , рече Тачи кој очекува големи придобивки од ЕУ по нормализацијатан на односите со Србија.

Макрон на удар на јавноста поради фотографија со ЛГБТ група

Францускиот претседател Емануел Макрон е на удар на јавноста , откако денеска на социјалните мрежи беа објавени фотографиите со ЛГБТ музичка група во Елисејската палата.

Претседателот Макрон и неговата сопруга Брижит се фотографирале во Елисејската палата со дел од учениците на отворениот музички ден . На една од фотографиите претседателската двојка е во друштво со ЛГБТ музичка група . јавноста го обвинува за понижување на претседателската функција.

Меѓу најгласните критичари беа политичарите од десницата , како Мари ле Пен која го критикуваше Макрон з аначинот на кој се потсмева со местото каде вообичаено со високи почести се примаат странски државници.

Фотографијата била направена од шефот на протоколот на Брижит Макрон , а потоа објавена на социјалните мрежи . ,, Викајте ме господин претседател “ , напишаа иронично дел од пратениците , алудирајќи на пораката што Макрон им ја упати на младите да се однесуваат кон него со почит.

Најмногу коментари предизвика маицата на еден од музичарите , Киди Смајл на која пишуваше :,, Јас сум син на мигрант , црн сум и геј”.

Над 500 деца мигранти вратени на семејствата

Американското министерство за здравство соопшти дека 522 деца им се вратени на семејствата.

Сепак , над 2 000 деца без документи и натаму се одвоени од родителите во рамките на политикатаз а ригорозни мерки против илегалните мигранти . Претседателот Трамп одненадеж во средата го потпиша указот со кој се прекинува ваквата практика.

Систематското разделување на децата од родителите кои илегално ја минале границата меѓу Мексико и САД предизвика негодување не само во Америка , туку и во светот.

притисни ентер