Владата бара истрага за три нови случаи за злоупотреби

Владата бара од Министерството за внатрешни работи Државното правобранителство да истражат три случаи за кои се сомнева дека постојат индиции на злоупотреби.
Се бара истрага за набавки од Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор од фирмата Атриум во изминатите пет години.

Портпаролот на Влада вели дека се сомневаат дека се сторени злоупотреби при набавка на авионски билети за потребите на Владата во периодот од 2012 до 2016 година односно дека владините служби фаворизирале една компанија од неколкуте со кои се потпишале рамковни договори.

Третиот случај , според владиниот портпарол , се однесува на ангажирање на тројца советници во кабинетот на поранешниот премиер Никола Груевски.

Владата се сомнева во полноважноста на договорите склучени со Александар Никовски, Џорџ Пери и Јехшуа Шуки Глајтман потпишани од тогашниот шеф на кабинет, Мартин Протуѓер. Владата бара мислење од Државното правобранителство дали трошоците кои ги направил Никовски околу 217 илјади евра се оправдани и може да се сметаат за службени трошоци.

Информациите за овие случаи доаѓаат само на два дена пред одржувањето на локалните избори в недела.

Прашан зошто токму денеска се објавуваат иако барањата до МВР се испратени пред повеќе од две недели, владиниот портпарол вели „имаше и други чекавме да се соберат, но тие уште не се процесирани“. 

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер