Валкана изборна кампања во Австрија - израелска детективска фирма следела новинари?

Австриската полиција испитува дали новинарите кои го истражувале советникот на Социјалдемократската партија на Австрија, Тал Зилберштајн биле следени.
Постои сомнеж дека припадниците на една израелска детективска фирма ги надгледувале австриските новинари во Виена.

Уредништвото на виенскиот дневник “Пресе“ поднесе пријава до Службата за заштита на уставноста и борбата против тероризмот (BVT) поради сомнеж дека некој ја следи нивната новинарка, која работела на откривањето на аферата околу водењето на валканата кампања на СПО преку фејсбук профил.

„Постои основано сомнение дека повеќе новинари, и од други медиуми, се надгледувани од страна на израелска фирма“ – соопшти „BVT”.

Не треба да се занемари, како што пренесуваат медиумите, дека станува збор за припадници на приватната фирма за обезбедување „Блек Кјуб“, фирма со седиште во Тел Авив, основата од страна на поранешни припадници на Мосад и која регрутира соработници од редовите на израелската разузнавачка служба.

Сите новинари кои биле следени работеле на разоткривање на аферата околу Зилберштајн. Сега се истражува дали припадниците на израелската фирма се обиделе да ги заплашат новинарите или се работело за акција за да дојдат до нивните извори.

Следењето на новинари е само една од низата афери во текот на валканата предизборна кампања која го одбележи периодот во пресрет на парламентарните избори закажани за недела.

Зилберштајн, кој во текот на летото е уапсен во Израел поради перење на пари и корупција, водеше валкана кампања против Народната партија на Австрија (OVP), посебно против нејзиниот лидер Себастијан Курц.

Последицата од откривањето на аферата беа оставките на високо рангирани личности во SPO.
Која е жената што се бори против Ердоган ?

Која е Мерал Аксенер , противкандидат на Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

В недела во Турција ќе се одржат вонредни претседателски и парламентарни избори , на кои актуелниот претседател реџеп Таип ердогфабн ќе има дури петмина против кандидати. Со новите уставни измени новиот шеф на државата ќе има значително поголеми овластувања , откако беше воведен претседателски систем на управување.

Според аналитичарите , по првата изборна победа во 2002 , на овие избори Ердоган ќе се соочи со најголем број претставници на опозицијата .

Меѓу нив е и 62 – годишната Мерал Аксенер , поранешен министер за внатрешни работи и потпретседател на Турскиот парламент до 2015 година. Од октомври минатата година е на чело на опозициската либерално конзервативна и секуларистичка партија IYI .  Нејзиното семејство потекнува од Солун , од каде во 20 тите години на мнинатиот век е протерано во Истанбул . Била член на владејачката апртија на Ердоган , но во 2016 се разидува со него поради воведувањето на уставните измени . ,, Ова е движење на храбрите “, изјави Аксенер на последното обраќање пред изборите в недела.

Косовската опозиција го одби предлогот на Тачи за границата со Србија

Три опозициски партии на Косово го одбија предлогот на претседателот Хашим Тачи да бидат дел од процесот за демаркација на границата со Србија.

,,Нема причина да бидеме дел од дијалогот , бидејќи за границите постојат надлежни институции , државна комисија за оваа работа. Нашиуот став за предлогот на Тачи е познат и истото важи за прашањето за границата .” , изјави секретарот бна Демократскиот сојуз на Косово , Исмет Баќири .

Хашим Тачи претходно го потврди учеството на продолжението на преговорите со Србија в недела во Брисел и најави дека на маса ќе се најдат прашањата за границата . Тој повторно ги повика партиите за формирање сеопфатен тим , за процесот да биде што повеќе кредибилен и транспарентен.

Опозицијата го оспорува легитимитетот на Тачи за водење на преговорите со Србија во Брисел , поради тоа што не добил овластување од Парламентот.  

Уште еден американски дипломат заболен од ,,Кубанскиот синдром “

Уште ден дипломат во амбасадата на САД во Хавана заболе од ,,Кубанскиот синдром “.

Со овој случај , бројот на ,,заболени “ дипломати достигна 25. Дипломатот се жали на зуење во ушите , главболка , вртоглавица и проблеми со видот.

,, Ова е прв медицинбски потврден случај во Хавана од август 2017 . Бројот на Американци кои доживеале ваков инцидент достигна 25 .” изјави портпаролката на Стејт Депатрментот , Хедер Њуарт на прес конференција во Вашингтон. Најновиот случај е дијагностициран откако биле извршени темелни медицински истражувања кои покажал слични симптоми со претходните 24 случаи.

Уште еден дипломат е повлечен од Хавана , но неговите медицински извештаи не се познати. Неодамна најмалку еден дипломат имнаше слични симптоми , како вработен во амбасадата на САД во Кина , но засега не е познато што ги предизвикува ,,звучните напади “ , како што ги нарекуваат во САД .

притисни ентер