САД се повлекува од УНЕСКО

САД донесоа одлука да се повлечат од УНЕСКО, јавува „АФП“.
Официјалните претставници на УНЕСКО изразија жалење поради оваа одлука.

Како што се наведува во соопштението на Стејт департментот, за одлуката на САД известена е и генералната директорка на УНЕСКО, Ирина Бокова.

„Одлуката не е лесно донесена и ја изразува загриженоста на САД поради состојбата во оваа организација, потребата за реформа и константниот антиизраелски однос на таа организација“ – се наведува во соопштението.

Како што пренесува „АП“, одлуката е донесена поради тензиите околу Палестина, поточно поради резолуцијата која ја донесе УНЕСКО, а која Вашингтон ја гледа како антиизраелска.

Америка од светската организација за заштита на историското и културното наследство ќе се повлече на 31 декември, а својата мисија ќе ја остави во својство на постојан набљудувач.

„Овој потег го гледаме како загуба за мултикултуралноста и целото семејство на Обединетите нации“ наведе Ирина Бокова.

САД кој се основачи на оваа организација, престанаа да го финансираат ова тело уште во 2011 година, после приемот на Палестина во организацијата.

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер