Системско решение против злоупотреба на службите за безбедност

Владата останува на ставот да се прекине постапката за утврдување на уставноста на членот 175 од Законот за електронски комуницикации, кој овозможува непречен пристап на УБК до текелекомуникациските оператори, но го промени образложението.
 Прво беше дека членот воопшто не навлегува во постапката за следење на комуникациите, а сега велат дека владиното мислење е за да не се прави двојна работа, бидејќи и ова прашање ќе биде решено во сетот реформи на безбедносните служби.

-Мислењето од последната владина седница е во насока да не се прави двојна работа, односно да нема парцијални решенија се додека не го имаме конкретното специфично реформско системско решение кое што ќе ни осигура на сите нам како држава дека злоупотребите на системот нема да се случуваат.

Владиниот портпарол Бошњаковски најавува дека за неполн месец, по локалните избори, новите законски решенија во безбедносниот систем ќе бидат готови и за нив ќе се отвори јавна дебата. Целта, вели, е да се понуди системско решение кое ќе гарантира дека нема да се случуваат злоупотреби на системот.
-Сакаме да обезбедиме сигурност за граѓаните на Република Македонија дека никој и никогаш  без разлика кој и да е  на власт нема да помисли да ги злоупотребува службите за безбедност на оваа држава- изјави денеска  владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Насоките за законите веќе се содржани во препораките на експертот на ЕУ, Прибе. Истражувачот во Центарот за европски статегии, Евротинк, Александар Колекески, е уверен дека тие ќе бидат земени во предвид – вклучително и укинување или измена на спорниот член 175, бидејќи токму тој овозожува УБК да ги пресретнува комуникации без јасна судска контрола.


Колекески вели дека нивните истражувања покажуват дека повеќе од 50 проценти од македонските граѓани веќе со години се уверени дека тајните служби ги прислушуваат комункациите на луѓето што ги сметаат за противници. Бошњаковски пак, уверува дека во  овие неколку месеци од промената на власта со сигурност не се прислушува без налог. 

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер