Прв меѓуграничен кластер за здравство, Македонија – Бугарија

Повисоки плати, современа опрема за работа и можност за дополнителна дејност се предусловите за високо квалитетни здравствени услуги кон пациентите, едногласно заклучија лекарите од Македонија и Бугарија денеска во Штип.
За таа цел, се формира првиот меѓуграничен Кластер за здравство помеѓу Македонија и Бугарија. Како предуслов за негово функционирање се реализираните практики во меѓусебна размена на искуства на лекарите од штипската Клиничка болница со соодветната висока здравствена институција од Благоевград – Бугарија. На основачката конференција се слушна и заложбата, со низа мерки за стимул во работата да се спречи одливот на младите лекари во странство.

-  Да тоа е голем проблем што го имавме пред две години во Бугарија. Одливот, што достигна дури 60 проценти од бугарската млада лекарска фела, го спречивме со низа мерки донесени од Владата на Бугарија, како, зголемување на платата, можноста лекарите да го користат концептот Џи Пи или општа лекарска практика. Тоа значи, лекарот по завршување на неговото работно време да може да работи  и дополнително. Ова е на некој начин стимул , лекарите да останат во нашите болници, а не да бараат егзистенција надвор од државата, изјави д-р Саби Хаџиев – Претседател на регионалниот БЛС.

-Основна цел на новоформираниот Кластер е што повеќе да се зближат двете страни, во случајот лекарската фела од Македонија и Бугарија со заеднички именител, видно зголемување на квалитетот на здравствените услуги кон пациентите, дополни Драгица Здравева - раководител на ИПР – Штип .

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер