Неверојатен градежен потфат во Русија кој остава без зборови (видео)

Неверојатен градежен потфат се одвива во моментов на Крим каде со бродови се пренесуваат 5.500 тони тешките делови на новиот мост кои ќе ги поврзува полуостровот Керч и Таман.
Комплицираниот потфат за пренесување на делови од мостот до нивната дестинација започна во средата наутро, а на својата дестинација ќе стигнат во вторник.

Руските власти во моментов го прекинаа бродскиот сообраќај на овој дел од Црното море, бидејќи 72 часовната инсталација на Кримскиот мост во моментов е најголем приоритет.

Деловите долги 45 метри ќе бидат подигнат 35 метри над водата кога експертите ќе започнат со нивната инсталација.

деловите ќе бидат подигнати од 12 најмоќни дигалки кои можат да поднесат товар од 650.Во тоа време на мостот инженерите ќе обезбедат се и полека ќе го прават преносот за да не се затресе конструкцијата.

Кримскиот мост ќе биде долг 19 километри со што ќе стане најдолг во Европа.

Автопатот од четири ленти и две за воз ќе има капацитет да прими 40.000 возила и десетина возови дневно и така ќе го поврзат полуостровот Керч и Таман.

Мостот за сообраќај ќе биде отворен кон крајот на 2018 година, а со полн капацитет ќе започне дури од 2019 година.Тинејџер го изгубил видот на двете очи откако бил погоден со пејнтбол пиштол

Тинејџер го изгубил видот на двете очи откако бил погоден со пејнтбол пиштол

18 годишниот Дилион Конери останал слеп на двете очи откако бил на една забава во ноќен клуб кој како дел од забавата користел и пејнтбол пиштоли.

Клубот ветувал “луда забава“ до раните утриснки часови. Тие дури и напишале предупредување во кое се виели не го носете вашиот омилен фустан или кошула бидејќи ќе бидете обоени во разно бои од глава до петици. Во клубот можело да се купат и заштитни очила и заштитна облека.

Шпанската полиција го истражува случајот.

Погледнете како изгледаат забавите:

Момчето се лади во дневната, но девојката не е баш среќна поради тоа

Човекот си  нашол “идеално“ решение за летото.

Поради топлотниот бран во Британија многу луѓе мораат да се снаоѓаат како знаат и умеат. Овој човек отишол чекор пред сите. Си го наполнил базенот во дневната соба и си ја игра својата омилена игра.

Кога неговата девојка се вратила од работа, останала зачудена.

Погледнете:

Затворен автопат во Британија за да можат патки да поминат

Автопатот бил затворен еден час за да можат патките сигурно да го поминат автопатот.

Возачите на автопатот М25 морале да чекаат еден час за да продолжат со своето патување бидејќи автопатот бил затворен од страна на полицијата за да можат 30 патки да го поминат автопатот сигурно.

притисни ентер