Велес домаќин на 16-тото издание на фестивалот на античка драма „Стоби“

Утревечер во Велес започнува 16тото издание на фестивалот на античка драма „Стоби“.
Поради конзерваторските работи на античкиот театар во лоаклитетот Стоби , фестивалот и годинава ќе се одржи во зградата на велешки театар.

„ Вистинското место на одржување на овој фестивал е античкиот локалитет „Стоби“ Ние најдовме многу нови локации на кои може да се одржува фестивалот , така што поднесовме барање и се надеваме на позитивен одговор и 99% следната година фестивалот повторно ќе се врати во античкиот локалитет“ – изјави  Зоран Љутков – Директор на ИФАД „Стоби“

Актери од Србија, Бугарија, прилепскиот театар, северно од импакт во копродукција со велешки театар, и  на два театари од Казахстан ќе играат антички претатви  во конкуреција  за една од наградите.

„ Стигнуваат веќе и официјални покани каде театрите посакуваат да бидат дел од овој фестивал.  Да речеме еве претставата „Филоктет Медеа “ на театарот на Западен Казахстан е специјално направена за да дојдат на фестивалот на античка драма „Стоби“ , така што,  нас тоа многу ни олеснува во однос на селекцијата кога сме барани, а не да бараме“ – изјави Љутков

И годинава  фестивалот финансиски е поддржан од  општина Велес и Министерството за култура.

Наградите ќе бидат доделени на свеченото затворање на 21 октомври  , кога  во чест на наградените ќе биде одиграна претставата стујардеси на театар комедија.

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер