Видео: Во бунт во затвор во Мексико убиени 16 затвореници

Најмалку 16 лица се убиени во бунт во затвор во мексиканската држава Нуево Леон, соопштија официјалните власти.
Бунтот избил синоќа, но за кратко време е ставен под контрола за подоцна затворениците повторно да се организираат и да започнат со подметнување на пожари, во кои настрадал еден затвореник.

Потоа затворениците успеале да фатат тројца чувари и да ги држат како заложници, откако преговорите не успеале  безбедносните сили  влегле во затворот за да го прекинат бунтот на затворениците. Според официјалната власт, безбедносните сили влегле во затворот Кедерејет на периферијата на Монтереј и употребиле сила за да ги заштитат чуварите и останатите затвореници.

Државниот обвинител Бернардо Гонзалес изјавил дека во бунтот се убиени 16 затвореници, најголем дел од нив се оние кои издржувале казни за најтешки злосторства. 

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер