Изложба од „Вевчански видувања“ во Амбасадата во Париз

Изложба на слики од Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“ вчера беше отворена во просториите на Амбасадата на Република Македонија во Париз по повод Денот на народното востание на Македонија.

На изложбата, под мото: „Пред и после бојата - слика многузборна“, беа претставени делата на 30 еминентни македонски сликари, како и на нивни колеги од Франција кои изминатите години имаат учествувано на ликовната колонија:  Глигор Чемерски, Милош Коџоман, Мирослав Масин, Ниче Василев, Петар Попчев, Ставре Димитров–Стадим, Доне Милјановски, Таки Павловски, Павле Кузмановски, Емил Шулајковски и Станко Ѓорѓиев.... и француските учесници Клод Д’ервен, Ми-ан Хо, Сузел Билод, Весна Бајалска, Жакелин Делакрос и Сајед Дарвиш кои присуствуваа на свеченото отворање на изложбата.

Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“ се одржува од 25 јуни до 10 јули во живописното Вевчани. Од основањето во 2010 година учествувале повеќе од 200 ликовни уметници од Македонија и од странство.

Сликите создадени на Колонијата во изминатите седум години беа претставени на поголем број изложби, меѓу кои и во Подгорица, Софија, Њујорк, Москва и низ  градови во Македонија. 

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер