Драма во Сплит : маж се разнесе со бомби (ВИДЕО)

Маж се разнесе со три бомби во автомобил, паркиран на сплитска плажа .
Пред да се разнесе , тој се јавил во полицијата и им кажал дека има три бомби и оти се активирани . Повикал да се тргнат луѓето за да не биде некој случајно повреден . Полицијата ја испразнила плажата , а по преговорите со мажот , тој сепак ги активирал бомбите .

Сплитската полиција се обидела и преку преговарач да го одврати 54 – годишниот маж од намерата да се разнесе .

Сепак , по еден час , тој ја остварил намерата . Официјално не се знаат причините за ваквиот чин , а медиумите информираат и дека неговата сопруга се обидувала да го предомисли .

На плажата одекнаа две експлозии , а во близина на трагичниот настан беше и поранешниот Сплитски градоначалник и пратеник  , Жељко Керум .

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер