Тачи бара aлбански државјанства за граѓаните на Косово

Претседателот на Косово , Хашим Тачи побара од неговиот aлбански колега , Илир Мета да им овозможи на граѓаните на Косово да добијат aлбанско државјанство .
Тачи го објаснува овој потег со непоравдата што Европа ја покажува кон Косово и чија единствена надеж е Албанија . Косовскиот претседател изјавата ја даде на прес конференцијата по средбата со неговиот Албански колега во Приштина .

Тачи вели дека на тој начин ќе им помогне на своите граѓани , кои се соочуваат со условената визна либерализација од Европската Унија .

Мета од Тачи доби ,,Орден на независност “ p, поради остварените аспирации на Косово и добивањето независност.

Тачи порача дека е неопходно воведувањето што поитна визна либерализација за Косово од ЕУ , како и означување на граничната линија со Црна Гора.

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер