Меѓународна изложба на олдтајмери во Свети Николе

Пежо 404, стар безмалку половина век, е прогласен за еден од најубавите Македонски олдтајмери на последниот собир на љубителите на стари автомобили, што деновиве се оддржа во Свети Николе.
Затоа е и добитник на Гран при на собирот, што е од интернационален каракатер. Поклониците на олдтајмерите се едногласни во оценката, да се оддржи автомобил стар повеке децении не е ни најмалку лесна работа.

-      Потребно е доста љубов, внимание и секако време, стариот автомобил да им пркоси на годините, да не речам децениите. Тој е исто како член од семејството. Всушност, олдтајмерот е како виното. Што е постар тоа е и подобар и се рабира поубав, изјавиДраган Марковиќ од Врање , Република Србија.
Помегу 30 те старци на четири тркала најмногу внимание предизвика пик ап, за кој сопственикот тврди дека во еден здив поминал 11 држави во Европа, или околу 9000 километри без ниту еден најмал дефект.
-      Да, ова возило ја помина цела Европа, поточно 11 држави или безмалку 9000 километри и тоа без ниту еден најмал дефект на моторот или бил кој останат дел од возилото. Посебно сум горд на него, изјави Зоран Динчиќ од Ниш, Република Србија.

Организаторот на несекојдневната ревија на стари но добро зачувани автомобили, светиниколскиот клуб на љубители на олдтајмерти во соработка со Славјанскиот универзитет Державин од Свети Николе е презадоволен од одзивот на оние кои ги сакаат овие автомобили. За следниот собир најави поголем број на учесници.

-      30 учесници се на овој прв,а се надевам да прерасне во традиционален собир на олдтајмери од интернационален карактер, тука во Свети Николе. Задоволен сум како организатор на одзивот, не само од наши македонски фанови на ваков тип автомобили, но и од соседните држави, изјави Стефан Горчев – организатор.

За највпешатливите модели, беа доделени и награди. Помегу старите убавеци на четири тркала внимание на посетителите зема овој мини морис со добро зачувана и оддржувана внатрешност. Интерес побуди и овој мерцедес, како и популарниот фризиран Фичо.

Сакале да најдат совршено место за ,,Да” , а потоа доживеале ужас

Момче и девојка од Флорида биле на патување од соништата во Мексико , каде сакале да се венчат , но доживеале хорор.

Френк и Џенифер Масабки барале идеално место каде ќе се венчаат , но наместо романтика , биле нападнати , ограбени под закана со оружје и серионо претепани. Џенифер за малку ќе била силувана и заработила скршен нос , поради што понеколку дена завршила на операција. Откако успеале да побегбнат , отишле целите крвави во полициска станица во Мексико Сити.

Нападот почнал во такси , кога се качиле да се повозат низ градот за да најдат место за венчавка . По извесно време , во возилото влегле двајца вооружени , ги ограбиле и ги натерале да им дадат контакт во САД , за да се јават и да добијат откуп за нив.

Неколку часа ги држеле во заложништво и ги тепале. Кога се нафрлиле врз Џенифер за да ја силуваат , Френк успеал да се одврзе , избегал , а криминалците тргнале да го бркаат . Прво ја врзале Џенифер , но и таа некако се одврзала. Се качила на дрво, таму се скрила  и чекала да дојде Френк со полицајците.  

Откако дале изјави во полицијата , веднаш се вратиле на Флорида и биле сместени во болница.

Велат дека најмногу им помогнало тоа што биле во одлична физичка кондиција и што разбирале шпански , па знаеле кои се намерите на напаѓачите.

,, Конечно сум задоволна од своето тело”- актерката на 52 години се разголи

Актерката Брус Шилдс во својата 52 години позира во бикини.

Актерката и модел Брук Шилдс снимаше нова кампања за костими за капење и докажа дека изгледа се подобро. Ѕвездата на култниот филм ,,Сината лагуна “ успеала со текот на годината да ја задржи формата. Со височина од 182 сантиметри , импресивно затегнати стомачни мускули и долгите нозе, Брук беше првиот избор за поваа рекламна кампања.

Таа во изјава за магазинот Пипл вели дека конечно успеа да постигне самодоверба и дека сега е посигурна во себе отколку кога имала 20 тина години. ,, Со текот на времето успеав да постигнам самодоверба низ својата работа , моите страасти , мрежа на женски модели , но и мајчинството.

Во 52 година конечно се чуствувам гордо на самата себе. Можам да кажам дека се чуствувам сигурно во својата кожа , сакам да го покажам своето тело , а не да го кријам.”

Мајка во затвор – ја принудувала ќерка си да се мажи

Мајка од Британија е осудена на четири и пол години затвор поради тоа што ја принудувала ќерката на брак.

Жената од Бирмингем , на околу 40 годишна возраст ја принудувала својата 17 годишна ќерка во септември 2016 да оди во Пакистан и да се мажи. Девојката останала на 13 годишна возраст бремена од мажот , кој имал тогаш 29 години , што за мајката било прифатливо.

За Британското правосудство ова е прв случај решен во корист на злоупотребеното девојче. Судијата патрик Томас рекол дека девојчето било продадено за пасош.

Идентитетот на мајката и ќерката не се открива.

притисни ентер