Мадрид бара појаснување од Kаталонија – Прогласивте независност или не?

Мадрид и Бареселона во дипломатски клинч. Дали вчерашниот настап на Каталонскиот лидер значело прогласување независност или не... Шпанскиот премиер Рахој бара Каталонија да се изјасни за Мадрид да може да ги одреди наредните чекори.. Рахој уште еднаш се закани дека ќе го активира механизмот од уставот, со кој ќе ја преземе контролата врз североистичниот регион..
Каталонската независност се претвора во дипломатски игри без граници. Официјален Мадрид сега чека  појаснување дали синоќешниот настап на каталонскиот претседател Пучдемон значело прогласување независност или не. Тој смислено создава конфузија, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој по денешната вонредна владина седница, која уследи по информациите дека шпанскиот сенат веќе ги почнал подготовките за укинување на автономијата на Каталонија, но оти прво се чека јасен одговор од лидерот на североисточниот регион.

- Одговорот од г-дин Пучдемон ќе ги одреди нашите следни чекори во наредните неколку дена, вклучувајќи ги и сите мерки што би можеле да ја активираат уставната клаузула што дозволува наметнување директна власт на Мадрид во регионот. Пред евентуалното активирање на членот 155 од уставот, сакаме да им понудиме на граѓаните јасност и сигурност, кои ги бара прашање од ваква важност, изјави Маријано Рахој, премиер на Шпанија
А, во Каталонија помешани чувства - и радост и солзи меѓу илјадниците граѓани, кои синоќа на плоштадот во Барселона во живо го следеа обраќањето на нивниот лидер.
- Многу сум разочаран, зашто очекував независност тука и сега, вели жител на Барселона
- Неодлучноста е најлошата работа што ни се случува во услови кога компаниите и банките си заминуваат, ние само чекаме, вели жителка на Барселона
- Нашиот претседател е интелегентен. Тој ќе ја следи стратегијата на Словенија за прогласување независност, по што ЕУ ќе не признае за неколку недели, вели жителка на Каталонија
Во тоа до вчера сакаше да верува и каталонскиот лидер, кој на општо разочарување на околу два милиони Каталонци, кои што гласаа за отцепување, одлучи да тактизира и да прогласи таканаречена суспендирана независност. Тој прво ја потпиша декларацијата, но потоа ја стави на чекање, за како што рече, да му даде предност на дијалогот.
- Го повикувам парламентот да ја суспендира декларацијата за независност, за во наредните недели да започнеме дијалог, без кој не е можно да се постигне решение. Ова е потребно не само да се намалат тензиите, туку и да се обезбеди јасната заложба на народот на Каталонија, изјави вчера Карлес Пучдемон, претседател на Каталонија

Аналитичарите оценуваат дека Пучдемон со овој маневар се обидува да добие поголема автономија и поголема контрола врз своите финансии. Од друга страна, премиерот Рахој останува вкопан на линијата на законскиот фронт и досега не се помести ниту милиметар кон евентуални преговори.

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер