Рахој до Пучдемон : Објавивте независност или не ?

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара објаснување од Лидерот на Каталонија , Карлес Пучдемон дали прогласил независност .
Доколку вчера објавил независност на Каталонија , тоа е прв чекор кон активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија , кој му дава право на Рахој да ја укине независноста на ова покраина и да биде назначена власт од Мадрид .

За Рахој ова е неопходно со цел да ги преземе натамошните мерки кон Каталонија. Вчера Пучдемон ја потпиша декларацијата за независност , но не побара нејзина инплементација со цел да почнат преговори со Шпанската влада.

Затоа денеска Рахој го обвини каталонскиот лидер за намерно внесување забуна .

,Треба да се врати мирот во Каталонија , безбедноста и тоа што е можно побргу “ , порача Шпанскиот премиер .

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер