Загрижувачки пораст на бројот на дебели деца и тинејџери

За десет пати е зголемен бројот на предебели деца и тинејџери за последните четири децении , покажа студијата на The Lancet .
Последните истражувања покажуваат дека 124 милиони девојчиња и момчиња се предебели . Истражувањето е направено во 200 држави во целиот свет . Во Велика Британија , едно од десет деца на возраст од 5 до 19 години , е предебел . На картата на светот на која се прикажани овие загрижувачки податоци , во Македонија бројот на предебели момчиња е поголем отколку на девојчињата , а земјата е во категоријата земји обележани со побледа црвена боја , односно земја во која секое трето до петто дете е предебело . Ваквата појава е особено згрижувачка , зашто од предебели деца , понатаму растат во предебели возрасни , подложни на разни видови здравствени нарушувања .

Се претпоставува дека од 2025 година секоја наредна ќе бидат потрошени над 920 милијарди фунти за лекување на болестите чија причина е преголемата тежина .

Според научниците , една од главните причини за прекумерната тежина , освен физичката неактивност , е и пристапот до евтина неквалитетна храна . Наглиотѕ скок на бројот на предебели деца е забележан во Источна Азија , односно Кина и Индија .

Од друга страна , бројот на потхранети деца е намален во однос на последните истражувања во 2000 година .

Минатата , 192 милиони деца и млади биле потхранети , во однос на 200 милиони пред 16 години . Нивниот број е најголем во АЗИЈА , Јужна Америка и Африка , со тоа што тежината на сегашните слаби деца е поголема отколку пред десет години .

Од Светската здравствена организација бараат државите итно да воведат мерки за спречување на прекумерната тежина , но засега само 20 држави вовеле данок на зашеќерени пијалоци .

Син на милијардер осуден за монструозно убиство

Блејк Лејбел , син на канадски милијадер е осуден за монструозно убиство на сопствената девојка.

Блејк Лејбел е осуден во јужна Калифорнија за убиството на неговата девојка , Иана Касиа. Поротата го осудила 37 годишниот Лејбел , кој ја убил и сакател девојката , која само неколку недели претходно му родила дете.Нему му се заканува казна доживотен затвор без можност за помилување , иако обвинителството даде предлог и за смртна казна.

Лејбел ја сакател и убивал 30 годишната девојка според ликот во неговиот стрип . Тој , како автор на стрипот ,,Синдром “  , го најавил бруталното убиство . На три недели од раѓањето на нивната ќерка , синот на милијардерот ја сакател девојката , а додека таа трпела невидена болка ,ја одржувал во живот.

Злосторството се случило во мај 2016 година , а судот во Лос Анџелес вчера го прогласи за виновен. Полицијата го нашла голото осакатено тело на Иана во стан во Холивуд , а Лејбел стоел покрај неа. Убиството го пријавила нејзината мајка , која не можела да стапи во контакт со ќерката.

Случајот предизвика огромно внимание и во Канада , бидејќи таткото на убиецот е поранешен Олимпиец , кој по завршувањето на спортската кариера зареаботи огромно богатство во бизнисот со недвижности.

Современа блогерка живее гола во џунгла

Австралиската блогерка позната под името ,,Банана девојка”реши да избега од цивилизацијата .

Фрили заедно со нејзиниот дечко заминаа во џунгла во Јужна Америка , каде секојдневно објавува постови на Инстаграм во кои нејзините фанови ги учи на здрав живот. Таа вели дека престанала да се шминка и да се депилира и заштедила за шест месеци 4 000 долари.

Таа е позната по советите за веганска исхрана , за состојките за смути , а сега објаснува како е да се биде гола во природа. Таа на своите фанови , кои и замеруваат што е гола на секоја фотографија им одговара дека и натаму ќе се слика гола , зашто не носи гардероба , обувки , не се шминка . ,, Да , гола сум во шума . Сега се чуствувам добро . “ , вели блогерката .

Оваа 37 годишна Австралијка вели дека избергала од животот од девет до 17 часот и дека телото сега и се чуствува ослободено . Се капи во монсубнските дождови и пие вода од извор , вели ,,Банана девојката “, која на социјалните мрежи освен  рецепти за здрава исхрана како досега , споделува и совети за преживување во дивина.

Атрактивна Косовка го запали асфалтот во Њујорк (ФОТО)

Пејачката од Косово , Дуа Липа на улиците на Њујорк се појави во фустан под кој не носеше ништо.

Пејачката Дуа Липа се појави во Њујорк во фустан на точки под кој не носи ништо. Таа стана позната во светските таблоиди по скандалот со дечкото Исак Кареу , кој и покрај фотографиите , тврдеше дека не ја изневерува . Дуа му поверува на збор и продолжи со врската.

За да го прослават смирувањето , во средата двојката беше дел од забавата на списанието W во Њујорк. Но , таму никој не го забвележа пејачот , зашт очите беа вперени во Дуа , која имаше голем изрез на фустанот , под кој не носеше ништо.

Фотографите внимаваа на секое нејзино движење , па далеку помалку забвележани од фусдтанот поминаа жолтата беретка и високите сандали.

притисни ентер