Караџовски: Нема индиции за рачно распределувани кривични предмети

Досега немало индиции кои укажуваат дека некои кривични предмети биле рачно распоредувани кај одредени судии, надвор од АКМИС системот, тврди претседателот на Судскиот Совет Зоран Караџовски.
За Канал 5 истакна дека досега не стигнала ниту информација за наводно изнесување на службени документи надвор од Кривичниот суд.. Тој и покрај објавените информации за приговори од судии за злоупотреба на компјутерските системи, вели дека  до него не стигнала ниту една  пријава за ваков случај.

Пред два дена обвинителките од СЈО со полициска придружба влегоа во канцеларијата и во домот на екс претседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски. Обвинителката Јанева истакна дека се работи за пред истражна постапка и дека запленетите докази дополнително ќе се анализираат. 
Јанева не сакаше да ги коментира шпекулациите дека Панчевски, му давал на претседателот Ѓорге Иванов тајни податоци од судот, кои тој подоцна ги користел за да ги аболицира обвинетите.

И членови на комисија на Министерството за правда пред два дена извршија ревизија на системот за распределба на предмети во Кривичен. Претседателот на комисијата Лазар Нанев, истакна дека вчера завршиле поголем дел од работата, но дека се потребни уште некои информации за да се заврши конечниот извештај..

Во СЈО постои сомнеж дека Панчевски и неговите соработници давале службени тајни на лица кои не вработени во судот.

Паника во авион, во рачен багаж патник носел 20 змии

Анонимен патник предизвика паника во авион кој летал на линија од Германија до Русија. Во неговиот рачен багаж се откриени 20 змии.

Патникот при на екипажот на авионот му изјавил дека змиите ги купил на пазар во Германија.

-Змиите биле спакувани во канистри во неговата торба: Немаше документи за змиите. Од која врста се змиите ќе одредат стручњаци, но неофицијално станува збор за не отровни змии, е наведено во соопштението од прес центарот на интернационалниот аеродром Шереметјево.

Змиите сега се во карантин во Москва, поради тоа што на патникот немал соодветни документи за истите, вклучувајќи и одобрение од ветеринар за пренесување на змиите од Диселдорф во Русија.

Според извештајот, германските аеродромски власти  во Диселдорф истакнале дека немале никаков инцидент при безбедносната проверка и воедно истакнуваат дека внесувањето на змии во авион не е нелегално, но дека е потребно соодветно одобрение за тоа.

Ексклузивно интервју на Мицкоски за Канал 5

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски  во ексклузивно интервју за Канал 5 вели  дека нема раскол во најголемата опозициска партија.

Мицкоски говори и за актуелните прашања во однос на референдумот и договорот со Грција.

Со лидерот на најголемата опозициска партија разговараше Мирјана Трпческа. 

Сите душегрижници кои мислат дека во ВМРО-ДПМНЕ  има раскол или недоразбирања од голем размер, се лажат.ВМРО-ДПМНЕ е единствено, вели Мицкоски.

Во видеото погледнете го целото интервју.

Порошенко ја тужи ББЦ за клевета поради напис за средба со Трамп

Украинскиот претседател Петро Порошенко ја тужи британската телевизиска мрежа ББЦ за клевета поради написот во кој се тврди дека Киев платил за средба со американскиот претседател Доналд Трамп.

Во написот објавен во мај, ББЦ наведува дека поранешниот адвокат на Трамп – Мајкл Коен добил меѓу 400.000 и 600.000 од украинскиот претседател за да ја организира првата средба меѓу Порошенко и Трамп во Белата куќа во јуни 2017 година.

Според тој напис, кој се повикува на неименувани украински извори, цел на состанокот било зголемување на влијанието на Киев во Вашингтон, на тој начин што состанокот не би изгледал како куса средба, туку како „вистински разговор“.

Порошенко во тужбата наведува дека текстот е исклучително штетен, не само за неговата функција претседател на држава, туку и за неговата репутација како политичар и претприемач.

Тој бара од британската телевизија да ги демантира тврдењата и да исплати отштета за клевета.

притисни ентер