Премиери на Балетот и Операта на 18-ти и 31 октомври

Првата премиера на Балетот во сезоната 2017/2018 ќе биде на 18 октомври, а на Операта на 31 октомври.
Балетот ќе изведе балетски триптих во кој првите два дела („Агонија на срцето“  и „Софа“) се во кореографија на Ицик Галили од Израел, на музика од Том Ватс и Филип Глас, а третата претстава е обнова на „Песна над песните“ во кореографија на Сташа Зуровац од Хрватска, на музика на Маријан Нечак.

Првата премиера на Операта на МОБ во новата концертна сезона ќе биде „Кавелерија Рустикана“ на Пиетро Маскањи на 31 октомври, а претходно таа вечер ќе има гала оперски концерт.

Новата сезона на Операта ќе почне утревечер со изведба на „Тоска“ од Џакомо Пучини во режија на Огњан Драганов од Бугарија, под диригентство на Бисера Чадловска.

Во насловниот лик ќе настапи сопранистката Весна Ѓиновска-Илкова, а во останатите улоги: Зоран Сотиров (Каварадоси), Марјан Јованоски (Скарпија), Ернес Ибраимовски (Анџелоти), Драган Ампов (Клисар), Никола Стојчески (Сполета), Диме Петров (Шароне),Димитар Кожухаров (Клучар) и Александра Лазаревска-Василев (Овчарче). Ќе настапат хорот и оркестарот на МОБ. Сценограф е Зоран Николовски, костимографијата е на Марија Пупучевска.

Операта „Тоска“ е напишана по либрето на Луиџи Илика и Џузепе Џакоза и се базира на истоимената драма од Викториен Сарду. Светската премиера на операта била на 14 јануари 1900 година во Рим.

Во првото полугодие од 2017 година Македонската опера и балет ја посетиле повеќе од 25.000 гледачи на 76 претстави. /МИА

Заврши трилатералната средба на Могерини со Тачи и Вучиќ

Во Брисел заврши средбата на шефицата на Европската дипломатија Федерика Могерини со претседателите на Србија и на Косово.

Пред заедничката средба , Могерини одвоено се сретна и разговараше со Александар Вучиќ и Хашим Тачи за надминување на проблемите меѓу Приштина и Косово. Во тек е повторно средба на Могерини со Вучиќ , а можно е во текот на вечерта да се одржи и состанок меѓу двајцата претседатели , за потоа сите тројца да имаат уште една рунда преговори. Како што јавуваат српските медиуми , по завршувањето на преговорите е најавена писмена изјава од Европската Комисија .

,, Договорено е сите проблеми да се решаваат на мирен начин , со взаемна почит. Тоа е многу важно за Србите на Косово , за сите граѓани на Србија . разговаравме за тоа да се фокусираме на дијалог , да покажеме дека можеме да разговараме и да поченме да ги решаваме отворените проблеми . Не сум преголем оптимист , но отворивме многу прашања ,”, изјави Вучиќ по средбата во Брисел.

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека состанокот бил тежок , но станува збор за решавање на стогодишен проблем. ,, Не сум наивен па да мислам дека веднаш ќе пронајдеме итно и магично решение за иднината . Не можеме да останеме жртви на горчливото минато , туку да гледаме кон иднината и придобивките за нашите земји и граѓани “ , рече Тачи кој очекува големи придобивки од ЕУ по нормализацијатан на односите со Србија.

Макрон на удар на јавноста поради фотографија со ЛГБТ група

Францускиот претседател Емануел Макрон е на удар на јавноста , откако денеска на социјалните мрежи беа објавени фотографиите со ЛГБТ музичка група во Елисејската палата.

Претседателот Макрон и неговата сопруга Брижит се фотографирале во Елисејската палата со дел од учениците на отворениот музички ден . На една од фотографиите претседателската двојка е во друштво со ЛГБТ музичка група . јавноста го обвинува за понижување на претседателската функција.

Меѓу најгласните критичари беа политичарите од десницата , како Мари ле Пен која го критикуваше Макрон з аначинот на кој се потсмева со местото каде вообичаено со високи почести се примаат странски државници.

Фотографијата била направена од шефот на протоколот на Брижит Макрон , а потоа објавена на социјалните мрежи . ,, Викајте ме господин претседател “ , напишаа иронично дел од пратениците , алудирајќи на пораката што Макрон им ја упати на младите да се однесуваат кон него со почит.

Најмногу коментари предизвика маицата на еден од музичарите , Киди Смајл на која пишуваше :,, Јас сум син на мигрант , црн сум и геј”.

Над 500 деца мигранти вратени на семејствата

Американското министерство за здравство соопшти дека 522 деца им се вратени на семејствата.

Сепак , над 2 000 деца без документи и натаму се одвоени од родителите во рамките на политикатаз а ригорозни мерки против илегалните мигранти . Претседателот Трамп одненадеж во средата го потпиша указот со кој се прекинува ваквата практика.

Систематското разделување на децата од родителите кои илегално ја минале границата меѓу Мексико и САД предизвика негодување не само во Америка , туку и во светот.

притисни ентер