Јакимовски, обвинет од СЈО е разрешен од директор на СЕЛЕК / Обновен

Тони Јакимовски повеќе не прв човек на меѓународната антикриминална мрежа СЕЛЕК.
Советот на СЕЛЕК едногласно со 11 гласови го разрешија Јакимовски од позицијата генерален директор. Државниот секретар на МВР, Магдалена Несторовска ја образложила причината зошто Јакимовски треба да биде разрешен од раководната функција во меѓународната мрежа која се бори со тежок криминал.

- Делегацијата на МВР на денешниот состанок ја образложи причината зошто Јакимовски треба да биде разрешен. Укажавме дека тој не може да присуствува на состаноците и да го води СЕЛЕК по одлуката на Врховниот суд да му го одземе пасошот. Потоа се пристапи кон тајно гласање на кое едногласно беше одлучено Јакимовски да биде разрешен, изјави Магдалена Несторовска, државен секретар на МВР.

Тони Јакимовски лани беше избран за генерален директор на СЕЛЕК додека СЈО водеше истрага против него.

Јакимовски е еден од обвинетите во предметот „Таргет – Тврдина“ на СЈО за масовното прислушување и за уништувањето на апаратите за следење на комуникациите. Иако СЈО бараше и за него притвор, судот на Јакимовски му ги одзеде само пасошите како мерка за претпазливост.

Во претходната влада, Јакимовски беше шеф на кабинетот на тогашниот директор на УБК, Сашо Мијалков. Додека Јакимовски ја вршел функцијата од службената картичка, како што тогаш информираа од МВР, потрошил повеќе од 2.300.000 денари.


Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори.  

Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица во насилните протести што се одржаа пред Собранието. Возилото е се уште на местото на протестите, но засега нема информации за број на повредени граѓани.

Медицинскиот тим интервенирал по барање на полицијата.

Македонската полиција со солзавец растера насилни демонстранти пред Собранието кои протестираа незадоволни од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска во Псарадес.

Демонстрантите фрлаа кон полицијата шок-бомби, пиротехнички средства и камења. Полицијата возврати откако дел од нив ја турнаа заштитната ограда и се обидоа да влезат во Парламентот.

Протестот беше организиран преку социјални мрежи. /МИА

Утре променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Времето утре променливо облачно на повеќе места ќе дува засилен северен ветер. Попладне ќе има нестабилност со локален пороен дожд и грмежи. УВ индексот ќе изнесува 7. Минималната температура од 11 до 18 а дневната највисока температура на воздухот

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со повремено засилен северен ветер. Температурата од 16 до 31 степен.

Во вторник се очекуваат повремени врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни со грмежи, особено попладнето. Во среда како и во следните два дена ќе биде  сончево со мала до умерена облачност, попладне со услови за појава на краткотраен дожд. Дневните температури ќе бидат во пораст, освен во вторник кога  ќе опаднат за неколку степени. /УХМР

Протест пред Собранието против Договорот со Грција

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи.

Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, пред која е поставен полициски кордон.

Дел од учесниците во протестите фрлаат камења и факли кон полицискиот кордон. 

Тие укажуваат дека граѓаните се тие кои одлучуваат за својата и иднинатата на државата. 

Учесниците во протестот извикуваат пароли „Македонија, не го даваме името“ и пејат патриотски песни.

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас.

На церемонијата присуствуваа високи претставници на ЕУ, на ОН и бројни новинари. Двајцата премиери меѓусебно се нарекоа пријатели, оценувајќи го потпишувањето на договорот како историски ден. /МИА

притисни ентер