Локализиран пожарот кај делчевските села Драмче и Селник

Локализиран е пожарот кој од вчера попладне беше активен на територијата на делчевските села Драмче и Селник. Според последната информација од Драган Балас од Цетарот за уравување со кризи од Делчево, пожарот е локализиран, но се уште гори на одредени места.
- Успеавме попладнево да го локализираме пожарот, но поради ветерот се уште постои опасност од негово проширување, затоа имаме екипи кои контролираат на теренот. Според првичните проценки, опожарена е површина од околу 200 хектари, претежно борова и дабова шума, но и сува трева. Исто така, изгореа десетина објекти меѓу нив и куќи од двете села Драмче и Селник, но и пет бандери на ЕВН, така што има прекин во снабдувањето со електрична енергија на оваа територија, истакна Балас.

Тој потврди дека денеска во гаснењето на пожарот интервенирал и хеликоптер на АРМ, а учествувале стотина лица од ЈП Македонски шуми „Голак“ Делчево од ЈПКД „Брегалница“ од Делчево, месно население и ТППЕ од регионот.

Пожарот почнал да се шири вчера околу 13 часот од запалена фурна за леб од куќа во Стамболиско маало од селото Драмче по што се проширил со голема брзина во околната шума. /МИАУтре сончево и уште потопло

Времето утре претежно сончево и уште потопло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. Минималната температура од 12 до 21, а максималната од 31 до 39 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со умерен западен и северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 38 степени.

Од понеделник следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали. /УХМР

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

притисни ентер