Горат куќите во Драмче и Селник – пожарот избувнал од фурна за леб

Аматерските снимки од мобилен телефон ја покажаа големината на уништувачката моќ на големиот пожар што избувна синоќа во Малешевијата.
 Огнените јазици, помогнати од ветрот, безмилосно ги голтаат куките од Драмче и Селник, планински села од разбиен тип. А, се започнало од фурна за леб од Стамболиското маало во Драмче. Куката во која била фурната е лоцирана на помалку од педесетина метри од густиот  појас од борова шума. Над сто лица, меѓу кои пожарникари од Берово, Делчево и Пехчево во содејство со припадници од ЈП Македонски шуми, Граничната полиција и месното население, вложуваат крајни напори огнената стихија, да ја стават под контрола.

- Голем пламен е и голем пожар. Поради тешко пристапниот терен многу тешко е да се стави под контрола. Но, ние сме тука и ќе бидеме тука се додека не го изгаснеме пожарот , изјави еден од мештаните.

-Голема е површината од борова шума, што ја опфати пожарот. Теренот е непристапен за било каква механизација да се стави во погон, затоа мораме вака рачно, дополни Лоренцо Трајановски – пожарникар.

Околу 200 хектари борова шума е во пламени јазици, информираат од Центарот за управување со кризи.  Еден дел од огнената линија е спречена да се шири кон  границата со соседна Бугарија, а спасена е и црквата „Св Петка“, значаен културно-верски споменик од 14 век. Пожарот досега пеплоса десетина куќи и објекти во неколку маала од спомнатите планински села Драмче и Селник. Последната информација од надлежните е, пожарот е локализиран. Инаку, синоќа дејствувале и авионите канадери од Дирекцијата за заштита и спасување.

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори.  

Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица во насилните протести што се одржаа пред Собранието. Возилото е се уште на местото на протестите, но засега нема информации за број на повредени граѓани.

Медицинскиот тим интервенирал по барање на полицијата.

Македонската полиција со солзавец растера насилни демонстранти пред Собранието кои протестираа незадоволни од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска во Псарадес.

Демонстрантите фрлаа кон полицијата шок-бомби, пиротехнички средства и камења. Полицијата возврати откако дел од нив ја турнаа заштитната ограда и се обидоа да влезат во Парламентот.

Протестот беше организиран преку социјални мрежи. /МИА

Утре променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Времето утре променливо облачно на повеќе места ќе дува засилен северен ветер. Попладне ќе има нестабилност со локален пороен дожд и грмежи. УВ индексот ќе изнесува 7. Минималната температура од 11 до 18 а дневната највисока температура на воздухот

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со повремено засилен северен ветер. Температурата од 16 до 31 степен.

Во вторник се очекуваат повремени врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни со грмежи, особено попладнето. Во среда како и во следните два дена ќе биде  сончево со мала до умерена облачност, попладне со услови за појава на краткотраен дожд. Дневните температури ќе бидат во пораст, освен во вторник кога  ќе опаднат за неколку степени. /УХМР

Протест пред Собранието против Договорот со Грција

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи.

Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, пред која е поставен полициски кордон.

Дел од учесниците во протестите фрлаат камења и факли кон полицискиот кордон. 

Тие укажуваат дека граѓаните се тие кои одлучуваат за својата и иднинатата на државата. 

Учесниците во протестот извикуваат пароли „Македонија, не го даваме името“ и пејат патриотски песни.

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас.

На церемонијата присуствуваа високи претставници на ЕУ, на ОН и бројни новинари. Двајцата премиери меѓусебно се нарекоа пријатели, оценувајќи го потпишувањето на договорот како историски ден. /МИА

притисни ентер