Опозициската Неа димократија бара објаснувања од Коѕиас за Македонија

Посетата на Скопје и изјавите на Коѕиас по средбата со Димитров, мерките за градење доверба, грчките позиции во прашањето за името но и нашето членство во НАТО се најдоа во пратеничкото прашање испратено до шефот на грчката дипломатија од одговорниот за надворешна политика во опозициската Неа димократија.
 Јоргос Кумуцакос од Никос Коѕиас бара појаснувања на ставовите изнесени во Скопје, коментирајќи дека дел од изјавите на грчкиот министер за надворешни работи создаваат впечаток на разубавување на реалноста која во суштина не е променета. Пратеникот од опозициската партија во писменото прашање тврди дека нашата земја и понатаму има бескомпромисна и иредентистичка позиција и ја прекршува Времената спогодба, и му посочува на Коѕиас дека со неговите изјави треба да ги зацврсти грчките ставови, а не да остави простор за тие да бидат искористени од други.

„-Кои се конкретните позитивни резултати од мерките, чија што содржина се уште е нејасна, а особено дали тие придонесоа за промена на позицијата на нашата соседна земја во главното прашање за  билатералните односи, односно во прашањето за името?

-Како нашите партнери во ЕУ и нашите сојузници во НАТО ќе бидат солидарни на наша страна, почитувајќи го духот на консензусни одлуки од Букурешт кога ние самите се чини дека позицијата на Скопје ја изедначуваме со грчката? Освен ако Министерството за надворешни работи смета дека Скопје ја напушти неговата иредентистичката позиција кон нашата земја. “ – прашува Кумуцакос.


Одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија коментира дека изјавите на Заев и Димитров за влез на Македонија во НАТО под ФИРОМ е нов елемент во како што пишува, “наводната попустливост од новата влада“.  А всушност, како што вели, владата на Заев ја повторува идентичната политика на владата на Груевски. Кумуцакос овој став го поткрепува со објаснувањето дека и во 2008та барањето за влез во НАТО беше под привременото име.

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер