Штип подготвен за „ПАСТРМАЈЛИЈАДА 2017“

Во финална фаза се последните подготовки за почеток на штипската ПАСТРМАЈЛИЈАДА 2017.

Најголемата забавна манифестација на македонскиот Исток ќе се одржи овој викенд во Штип. На 36 штандови, исто толку угостители од градот, пред гостите и нивните домаќини, ќе го престават најбараниот бренд и специјалитет на Штип, Пастрмајлијата.

11 издание на Пастрмајлијадата, покрај вкусната пастрмајлија и доброто вино, на посетителите ќе им пружи одлична забава со ѕвездите на забавната и народна музика од  Македонија и државите од Балканот.

Колкав е интересот за она што ќе се случува викендов во Штип, говори податокот, дека за овие поминати десет години, над еден милион посетители од земјата изедени се над половина милион пастрмајлии од над еден милион посетители од земјата, соседните балкански држави и пошироко. Забавата почнува во петок навечер,а завршува во недела.

- Официјалниот почеток на Пастрмајлијадата е во петок во 19 часот со преставување на традиционалната џиновска пастрмајлија. Час подоцна, музичкиот дел го стартува македонската фолк ѕвезда Сузана Спасовска и Академци.

Потем посетителите ќе ги забавува нишкиот рок бенд Галија и Кики Мор.

Во сабота забавата продолжува со „Есма,с бенд“, потем на сцена ќе свират рокерите од „Дивље Јагоде“,а ѕвезда на вечерта е „Лепа Брена“.
В недела, посетителите ќе ги забавува бендот „Тоа е Тоа“. По нив на посетителите на Пастрмајлијадата ќе им пее српската фолк звезда Тања Савик, а овогодинешната Пастрмајлијада ја затвора концертот на хрватската музичка ѕвезда Јелена Розга, информира Драган Ристов – портпарол во О. Штип .

Борбата уште трае – Анџелина Џоли во битка за децата со Бред Пит

Холивудската ѕвезда Анџелина Џоли е бесна на поранешниот сопруг Бред Пит .

Џоли нема да може да ги изнесе децата надвор од САД. 52- годишната Анџелина треба да замине во Лондон на подолг период , поради снимањето на продолжението на филмот ,,Грдата самовила “.

Таа сакаше да ги земе и децата , но судот не и дозволи се додека не биде завршена судската постапка за утврдување на старателството над децата. Анџелина  била уверена дека ќе ги однесе во Лондон 16 – годишниот Медокс, една година помладиот Пакс, 13 – годишната Захара, 11 – годишната Сил и деветгодишните близнаци Вивијан и Нокс.

Борбата околу старателството врз децата поранешниот брачен пар ,,Бранџолина “ го води од септември 2016 , кога Анџелина поднесе докуманти за развод .

Промовирана официјалната химна за Мундијалот 2018 (ВИДЕО)

Официјалната химна на Светското фудбалско првенство во Русија, „Live it up“ веќе е веќе објавена.

Исполнители на нумерата се Вил Смит, Ера Истрефи и Ники Џем, а свој удел има и Ди-Џеј Дипло.

Песната е веќе поставена на различни платформи и на социјални мрежи.

Во Италија подготвена најголемата пица на светот (ВИДЕО)

Сто италијански мајстори беа дел од уривањето на рекордот во приготвување на најголемата пица наполитана на светот.

Италијанскиот затворен специјалитет, долг осум метри беше подготвен во Неапол , а за него беа употребени 83 килограми брашно, 50 килограми моцарела, 20 килограми доматно пире и 15 килограми салама.

 Пицата, која се подготвуваше и печеше 4 час, потоа беше поделена на присутните на настанот.

притисни ентер