Видео- фото: Абрамович за гориво за јахтата во Хрватска платил 1 милион евра

Втората најголема јахта на светот екстравагантната „ Eclipse", “ која е во сопственост на рускиот милијардер Роман Абрамович дошла на полнење во пристаништето Груж во Дубровник.
Според „Дубровничкиот весник“  Абрамовиќ од нафтената индустрија ИНА нарачал дури 750 тони гориво.

Полнењето на јахтата со гориво траело цели 40 часа , а ИНА горивото го донела со дури 25 цистерни. Рускиот милијардер со горивото платил околу еден милион долари.

Супердолгата јахта од 163 метри  вредна 340 милиони долари Абрамович ја купил во 2010 година. Од карактеристиките на луксузната јахта вреди да се споменат, тежината од  околу 13000 тони, широка е 21 метар и цената на годишното одржувања од 30 милиони евра.

Инаку јахтата може да прими 62-ца  гости и има 70 членови на екипажот. На мегаскапата „ Eclipse", има базен, сауни, кино, златара, фризерски салон, градинка, ресторан, болница и ноќен клуб.

Од „дополнителната “ опрема тука се и два хеликоптера, мини подморница, ракетен радар, чамци за спасување и многу други системи за обезбедување.  

Борбата уште трае – Анџелина Џоли во битка за децата со Бред Пит

Холивудската ѕвезда Анџелина Џоли е бесна на поранешниот сопруг Бред Пит .

Џоли нема да може да ги изнесе децата надвор од САД. 52- годишната Анџелина треба да замине во Лондон на подолг период , поради снимањето на продолжението на филмот ,,Грдата самовила “.

Таа сакаше да ги земе и децата , но судот не и дозволи се додека не биде завршена судската постапка за утврдување на старателството над децата. Анџелина  била уверена дека ќе ги однесе во Лондон 16 – годишниот Медокс, една година помладиот Пакс, 13 – годишната Захара, 11 – годишната Сил и деветгодишните близнаци Вивијан и Нокс.

Борбата околу старателството врз децата поранешниот брачен пар ,,Бранџолина “ го води од септември 2016 , кога Анџелина поднесе докуманти за развод .

Промовирана официјалната химна за Мундијалот 2018 (ВИДЕО)

Официјалната химна на Светското фудбалско првенство во Русија, „Live it up“ веќе е веќе објавена.

Исполнители на нумерата се Вил Смит, Ера Истрефи и Ники Џем, а свој удел има и Ди-Џеј Дипло.

Песната е веќе поставена на различни платформи и на социјални мрежи.

Во Италија подготвена најголемата пица на светот (ВИДЕО)

Сто италијански мајстори беа дел од уривањето на рекордот во приготвување на најголемата пица наполитана на светот.

Италијанскиот затворен специјалитет, долг осум метри беше подготвен во Неапол , а за него беа употребени 83 килограми брашно, 50 килограми моцарела, 20 килограми доматно пире и 15 килограми салама.

 Пицата, која се подготвуваше и печеше 4 час, потоа беше поделена на присутните на настанот.

притисни ентер