Тилерсон: Тероризмот никогаш нема да ги порази САД

Тероризмот никогаш нема да ги порази САД, порача денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон по повод одбележувањето на 16-годишнината од терористичките напади во Њујорк.
- Денеска се сеќаваме на жртвите на терористичкиот напад на 11 септември 2001 година и оддаваме почит на храбрите херои кои спасија бројни жртви тој ден, по цена на жртвување на своите. Нивната храброст тој ден останува пример за карактерот на американскиот народ во соочувањето со злото. Иако нашата земја е ранета тој ден, денеска го потсетуваме светот дека тероризмот никогаш нема да ги порази САД, рекол Тилерсон.

Американскиот државен секретар потсети дека на денешен ден, исто така, четворица Американци, помеѓу кои и двајца членови на Стејт департментот, настрадаа во терористичкиот напад во Бенгази во Либија, се наведува во соопштението на Стејт департментот.


Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

Полицијата упадна во станот на телохранителот на францускиот претседател

Канцеларијата на обвинителството во Париз соопшти дека истражувачите влегле во станот на еден од главните телохранители на францускиот претседател Емануел Макрон.

Тие влегле во станот на телохранителот кој во мај е снимен како претепува демонстрант.

Елисејската палата го отпуштила телохранителот на Макрон, Александар Бенала пред полицијата да упадне во станот во париското предградие Иси-ле Молино.

Тој од страна на дневниот весник Монд беше идентификуван како човекот со полициски шлем кој на протестите на 1 мај тепал демонстранти. Тој и уште едно лице од утре ќе бидат под надзор на полицијата и им се заканува подигнување на обвинение.

Учеството на Бенала во претепувањето за Макрон стана најголемата политичка криза од почетокот на неговиот мандат минатата година.

Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Коломб следната недела во парламентот ќе одговара на прашања, за да се утврди дали дошло до пропуст на владата.

притисни ентер