Крадци роварат по продавници во Флорида за време на „Ирма“

Додека ураганот минува низ Флорида, крадци роварат по продавниците.


Во местото Форт Лодердејл полицијата уапси девет луѓе кои во хаосот предизвикан од ураганот Ирма провалувале во продавници и краделе. Групата од девет луѓе скршила излог на продавница, а камерата на телевизијата локал10 ги снимила како излегуваат од продавницата со украдена стока.

Кражбите во САД беа честа појава и за време на налетот на ураганот Харви во Tексас..


Фото: Помладиот син на Лепа Брена вози автомобил од половина милион евра?!

Помладиот син на балканската музичка ѕвезда Лепа Брена и славниот тенисер Боба Живојиновиќ, Виктор во моментов со девојката Сандра ужива на одмор.

Виктор и Сандра на одмор заминале заедно со Брена и Боба во нивниот стан во елитниот Монако.

Семејството Живојиновиќ долги години ужива во луксузот, но автомобилот кој Виктор го вози низ Монако е посебна приказна.

Синот на Брена и Боба на социјалните мрежи се пофали со својата „бесна машина“.Виктор објави фотографија на која може да се види како седнува зад воланот на Ролс Ројс.

Овој модел на елитниот Ролс Ројс е познат како Фантом и чини околу половина милион евра

.

Над 50 проценти од скопјаните користат сопствен автомобил како основно средство за превоз

Најголем дел од еколошкиот отпечаток кој се должи на транспортот произлегува од користењето на приватни автомобили. 

Според анкетата спроведена на граѓаните од град Скопје, 56,65 отсто користат сопствени автомобили како основно средство за превоз до секојдневните дестинации. Како резултат на возењето во такви услови на голем сообраќаен метеж, согорувањето на горивата е поголемо и на тој начин драстично се зголемува создавањето на стакленички гасови меѓу кои е CO2 .

Како што e објавено во билтенот на веб страницата на Град Скопје – zivotnasredina.skopje.gov.mk, споделување на возило за работа со колегите може да ни помогне да го избегнеме скопското секојдневие: многу возила, сообраќаен хаос и нервоза, а во повеќето возила има само по едно лице.

-Ако наместо да одите сами на работа, го споделите возилото со уште двајца-тројца колеги, со користење на соодветна заштита во овој период, бројот на возила на улиците ќе се намали за една третина. Колку полесно ќе се движиме низ градот тогаш, нели. Погледнете дали вашиот работодавец ќе ви овозможи да работите од дома еден ден во неделата – така на годишно ниво ќе ги намалите своите емисии на јаглерод диоксид за цел еден тон! За кратки патувања препорачуваме одење пешки или возење велосипед – ова ќе ви помогне да го подобрите вашето здравје и да го намалите јаглеродот. Возење 1,5 км велосипед наместо автомобил = 290 g CO2eq помалку во воздухот, наведуваат од Град Скопје.

Возењето велосипед, исто така, посочуваат, може да биде забавна и социјална активност со ниска употреба на јаглерод, за да истражите нови места доколку вежбате. Тоа е одлично за вашето здравје, го намалува загадувањето на воздухот и сообраќајот и ви заштедува пари, порачуваат од Град Скопје./МИА

Федерер по операцијата на коленото одлучи да остане на тенискиот терен

Легендата на светскиот тенис Роџер Федерер успешно се рехабилитира  по операцијата на повреденото  колено.

Најтрофејниот светски тенисер и покрај операцијата и фактот што за еден месец ќе наполни 39 години се уште не размислува за тениска пензија.

-Се чувствувам се подобро, иако се уште не можам да играм тенис. Знам дека е потребно трпение и време за рехабилитација и дека ме чека долг пат. Целта ми е да бидам вистински подготвен за следната сезона, навел Федерер.

Швајцарскиот тениски велемајстор покрај Вимблдон и уште неколку големи турнири, сака да настапи и на Олимписките игри во Токио, кој поради епидемијата од корона по прв пат се одложени за една година, и би требало да се одржат во 2021 година.

Федерер сака да направи уште еден голем резултат на залезот на кариерата, откако во 2008 година со сонародникот Стен Вавринка го освои златото на Игрите во Пекинг.

„Навистина е извонредно кога се чувствувате на теренот како да работите со јуниор која сака да напредува, а не со искусен професионалец на залез на кариерата. Сега е најзначајно Роџер целосно да се рехабилитира и во топ форма да ја дочека новата сезона, изјавил тренерот на Федерер, Северин Лути.

„Навистина е извонредно што чувствувате на терен

притисни ентер