Македонец избоден до смрт во ресторан во Мелбурн (ВИДЕО)

Трагедијата се случила во ресторан во сопственост на Македонци во Мелбурн.
Жестока расправа во ресторан во Мелбурн завршила фатално. 31-годишен Македонец избоден до смрт.

Убиството се случило во ресторанот „Корзо грил хаус“ во раните утрински часови, кога група од неколкумина се упатиле кон местото каде се одржувала роденденска забава. Сопственикот на ресторанот се обидел да ги спречи непоканетите гости, но тие насилно влегле.

Според информациите од полицијата, 31-годишниот Дени Димовски бил прободен неколкупати, по што групата избегала од местото на настанот. Засега е непознато дали напаѓачите дошле вооружени. Се верува дека убиецот земал нож од ресторанот. Сведоци велат дека за време на тепачката имало неколку автомобили во близина кои најверојатно биле во сопственост на напаѓачите.

Сопствениците на Македонскиот ресторан со пофални зборови за убиениот Димовски. Џим и Јасмина Рибаровски изјавиле дека Димовски бил нивен редовен муштерија кого го почитувале и сакале.

Австралиските медиуми ја пренесуваат и атмосферата во Македонскиот ресторан. Неколку десетици луѓе танцуваат и пеат традиционални песни, пред да се изврши грозоморниот чин.

Од Македонското Министерство за надворешни работи за Канал 5 велат дека се уште немаат податоци за случајот во кој смртно настрада момче со македонско потекло.


Утре сончево и уште потопло

Времето утре претежно сончево и уште потопло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. Минималната температура од 12 до 21, а максималната од 31 до 39 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со умерен западен и северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 38 степени.

Од понеделник следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали. /УХМР

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

притисни ентер