Реакција на Канал 5 ТВ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ

Канал 5 ТВ го изразува своето чудење за неоснованото соопштение во кое има обвинувања и клевети базирани на погрешни факти и измислици.
Г-динот Ферид Мухиќ беше потпишан како НЕЗАВИСЕН ПРАТЕНИК, што впрочем може да се види и од сликата превземена од вестите во 18 часот, а не како што ВМРО ДПМНЕ наведе во својата реакција – НЕЗАВИСЕН ЕКСПЕРТ, со што сметаме дека  неоснованите обвинувања за наш обид за продажба на пратеник како експерт е смешна.

Шокантно е пак обвинувањето дека наводно сме направиле таргетирана „анкета“ при што наводно сме „обезбедиле“ лица кои ќе ги изедначат сите политички чинители.

Не станува збор за никаква анкета, туку за изјави на седуммина наши сограѓани, дадени околу 13 часот на плоштадот Македонија,  кои во ниту еден момент не нападнаа ниту една политичка партија, туку дадоа нивно моментално чувство , што сметаме дека треба да ги загрижи сите наши политички субјекти кои биле на власт во изминативе 26 години.
Дополнително ова тврдење за некаква „нарачана“  анкета, не само што е паушално и неосновано, туку е крајно непознат принцип за нашето работење. Како што во изминатите години не сме правеле никакви таргетирани анкети, така ќе продолжиме и понатаму, се во интерес на граѓаните на Република Македонија.

Честит 8ми септемвриУтре сончево и уште потопло

Времето утре претежно сончево и уште потопло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. Минималната температура од 12 до 21, а максималната од 31 до 39 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со умерен западен и северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 38 степени.

Од понеделник следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали. /УХМР

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

притисни ентер