Министерството за култура ќе ја реставрира една од најстарите фрески во Струмица

Министерството за култура со Програмата за 2018 година ќе обезбеди средства за заштита и реставрација на една од најстарите фрески не само во Македонија, туку и на Балканот што се наоѓа во археолошкиот локалитет на црквата „Св.15 Тивериополски свештеномаченици“, а датира од деветти век.
Ова денеска го најави министерот за култура Роберт Алаѓозовски кој е во работна посета на Струмица.

- Во 2018 година ургентно ќе биде направена конзервација на тој фрескоживопис, бидејќи навистина сме шокирани и скандализирани дека толку години не е направено ништо, а тоа е една од нашите најстари и највредни фрески кои што ги имаме, рече министерот Алаѓозовски.

Фреската на која се прикажани сите петнаесет мартири се наоѓа во централната крипта односно гробница во средишниот дел од средновековната црква, и според археолозите, претставува визуелна меморија која што христијанската заедница сакала да ја зачува за поколенијата што доаѓаат.

Министерот Алаѓозовски се сретна и со дел од културните работници во Струмица со кои договориле од наредната година, решавање на кадровските и просторните проблеми кои во моментов биле пречка за успешно работење на институциите.

- Денеска детално се запознав со проблемите кои се многу и наталожени, но нашата одлучност да ги решиме е голема. Станува збор за проблеми од адекватно вработување и персонал со кој институциите би ја исполнувале својата функција, до проблемите на самите згради, потребата за реконструкција на подрумите, на покривите, потребите од одредени просторни усогласувања, рече Алаѓозовски.

Министерството за култура со Буџетот 2018-2019 година согласно приоритетите ќе финансира решавање на овие отворени прашања, со што, според министерот, Центарот за култура и Завод и музеј Струмица ќе бидат гордост и министерството во функција на граѓаните.

Во рамки на посетата, министерот Алаѓозовски ќе ги посети и манастирите во Водоча и Вељуса, а вечер ќе присуствува на свеченото отворање на 25-то издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“.

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

Полицијата упадна во станот на телохранителот на францускиот претседател

Канцеларијата на обвинителството во Париз соопшти дека истражувачите влегле во станот на еден од главните телохранители на францускиот претседател Емануел Макрон.

Тие влегле во станот на телохранителот кој во мај е снимен како претепува демонстрант.

Елисејската палата го отпуштила телохранителот на Макрон, Александар Бенала пред полицијата да упадне во станот во париското предградие Иси-ле Молино.

Тој од страна на дневниот весник Монд беше идентификуван како човекот со полициски шлем кој на протестите на 1 мај тепал демонстранти. Тој и уште едно лице од утре ќе бидат под надзор на полицијата и им се заканува подигнување на обвинение.

Учеството на Бенала во претепувањето за Макрон стана најголемата политичка криза од почетокот на неговиот мандат минатата година.

Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Коломб следната недела во парламентот ќе одговара на прашања, за да се утврди дали дошло до пропуст на владата.

притисни ентер