Неделно ќе се актуализира по еден загрижувачки случај на дете на разведени родители

„Иницијатива за заедничко родителство по развод“ и „Иницијативата 5 до 12“, со поддршка на Првата детска амбасада „Меѓаши“, денеска потпишаа Меморандум за соработка.
Заедничкото барање на овие две иницијативи е државата, секогаш кога може, да ги задржи еднаквите родителски права на родителите по развод, а кога едниот родител не сака да го користи правото да биде со децата, да не може да ги избегне обврските.

Двете иницијативи одлучиле да соработуваат и почесто да ги актуализираат нивните проблеми откако им било кажано дека решенија можат да очекуваат 2019 година.
- По првпат политичка партија заедничкото родителство го стави во своја програма. Првпат имаме министер кој сака да го реши овој проблем. Сметавме дека решението ќе дојде брзо. Сепак, на крај на месецот јули, кога имавме состанок со министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, бевме известени дека, иако Министерството сака брзо да најде решение, на него може да се надеваме во 2019 година затоа што има други реформи коишто треба да се направат, изјави Наум Рибарски од „Иницијативата за заедничко родителство“.

Тој информираше дека секоја недела ќе претставуваат по еден загрижувачки случај, за да покажат дека  надлежните постапуваат спротивно на интересите на децата. Од оваа иницијатива ќе актуализираат случаи на деца од разведени родители, кои сега се возрасни лица, кои ќе сведочат како овој систем негативно влијаел врз нивниот развој.

- Министерката има одлична пракса секој петок да има средби со граѓаните. Ние планираме еднаш месечно по неколку случаи да ги изложуваме пред министерката и пред надлежните служби. Со надеж дека, наместо да добиваме одговор дека центрите за социјалана работа правилно постапиле оти ја следеле процедурата, тие случаи навистина да се отворат, истакна Рибарски.

Сузана Стојановска од „Иницијативата 5 до 12“ говореше за тешкотиите со кои се соочува родителот, кој по развод треба да се грижи за своето дете со посебни потреби.

- Нашите деца се маргинализирани, а родителите се принудени да бида социјални случаеви. Овие деца можат да придонесат за општеството само треба да им се даде шанса. Ние имаме барања за измени на неколку закони, вклучително и законот за семејство, со кој не се опфатени децата со посебни потреби. Родителите со деца со посебни потреби се соочуваат со голготи во здравствениот, образовниот и социјалниот систем. Овие деца бараат нега 24/7, 365 дена во годината и повлекуваат трошоци кои еднородителските семејства не можат да ги обезбедат, истакна Стојановска, која побара државата да им помогне финансиски на еднородителските семејства со деца со посебни потреби, и воопшто на семејствата кои имаат такви деца.

Драги Змијанац од „Меѓаши“ рече дека, Детската амбасада ги поддржува двете иницијативи не поради татковците и мајките, туку поради децата. 
- Со поддршка на двете иницијативи им даваме надеж на децата дека тие не треба да бидат загрижени кога нивните родители се разведуваат и оти не го губат полниот родителски капацитет, рече Змијанац, кој потенцираше дека на децата им требаат двајцата родители и оти тие ги сакаат и мајката и таткото подеднакво. 


Турнејата на „спајс грлс“ неизвесна

Враќањето на „Спајс грлс“ на сцена ќе чини 150 милиони фунти. 

Секоја од девојките ќе добије по 30 милиони фунти, доколку Викторија Бекам се согласи на тоа.

Засега Бекам ја отфрли понудата, па турнејата може да пропадне.

Како што пишуваат медиумите, причините со во изборот на менаџерот, но и во успешната кариера на Викторија.

Сепак девојките веруваат дека Викторија ќе се предомисли и дека во септември ќе имаат настап.

Секси соновник: Дознајте што значат вашите еротски сништа

Еве неколку типични секс соништа и кое е нивното значење:

Барање место за секс

Ако сонувате дека со вашиот партнер барате место за секс, тоа значи дека ви недостасува интимност или дека во вашиот сексуален живот постои монотонија. Ако при вашето трагање чувствувате мачнина, тоа значи дека сте загрижени за иднината на врската.

Секс со непозната личност

Ако сонувате дека имате секс со непозната личност, тоа значи дека во животот ви недостасува возбуда. Вашиот ум ви препорачува да се релаксирате и да бидете спонтани.

Секс со забранета личност

Овие соништа најчесто предизвикуваат голема непријатност кога ќе се разбудите, но овие соништа не ви покажуваат дека и во реалноста посакувате да имате секс со таа личност, туку едноставно дека таа личност ве заинтригирала.

Или дека љубовниот живот моментално ви е досаден, па посакувате да воведете нешто возбудливо.

Секс со бившиот/ата

Овие соништа се прилично чести и се резултат на потсвесното споредување на сегашната врска со претходната. Ако сте сингл, тоа значи дека имате некои неразрешени работи со бившиот партнер.

Секс на јавно место

Овој сон има двојно значење. Првото значење е дека потребно ви е пријателите или некој близок од семејството да го одобри вашиот партнер. Второто значење е дека потајно посакувате и вие да имате некој од квалитетите и способностите на партнерот.

Тројка

Соништата во кои имате секс во тројка најчесто означуваат дека самодовербата ви е намалена и дека нешто ви недостасува во емотивниот живот.

Хомосексуален секс

Соништата за секс со некоја личност од истиот пол воопшто не се ретки. Ако сте жена, тоа значи дека вам ви е потребно повеќе нежност во животот. Ако сте маж, тоа значи дека потребна ви е акција.

Ако сонувате дека изневерувате или ве изневеруваат

Овие соништа ги прикажуваат вашите стравувања дека партнерот ќе ги изгуби емоциите кон вас.

Секс со позната личност

Сонот каде вие имате секс со некоја славна личност најчесто значи, дека во вашиот партнер ги барате идеалните карактеристики кои ги има таа славна личност. Покрај тоа, може да значи дека потајно посакувате луѓето повеќе да ве ценат.

Ако не гледате како изгледа партнерот

Ако лицето на партнерот со кој имате сексуален однос во сонот не се гледа или е матно, тоа значи дека сакате вашите таленти да бидат препознаени и да го покажете својот потенцијал.

Многумина погрешно го полнат мобилниот телефон - ова е правилниот начин!

Нека батеријата на вашиот мобилен телефон подобро работи и подолго трае.

Можете да верувате во ова и не морате, но едно е сигурно – експертите од  Battery University научно докажаа дека ако ги следите овие совети батеријата на телефонот ќе ви трае подолго и ќе го сочува најголемиот дел од својот капацитет и по голем број на полнења.

Според истражувањето кое го објави спомнатата компанија, Литук – јонските и литиум – полимерските батерии, кои најчесто се користат во современите мобилни телефони, уреди и гаџети не се отпорни на „стрес“, а некои од секојдневните навики токму тоа им го прават на батериите – „ги стресираат“. За време на голем стрес батериите губат капацитет и стануваат со пократко оперативно време.

За да подолго имате квалитетна батерија следете ги следните совети:

1.Ако сте ја наполниле батеријата, исклучете ја од полначот – ќе заштедите малку пари кои би ги потрошиле за струја, ќе дадете придонес за зачувување на планетата и батеријата ќе ја изложите на помал стрес

2.Полнете ја батеријата кога ќе стигнете не чекајте да се испразни.

3.Прекинете го полнењето пред да биде 100 отсто наполнета – ќе и учините услуга на батеријата.

4. Не го изложувајте телефон на голема топлина, но ни претеран студ – дури и Apple во iPhone упатството им препорачува на корисниците во текот на полнењето да ја извадат заштитната маска и футрола за да материјата полесно се ослободи од вишокот топлина.

притисни ентер